WALENTYNKI W KLASACH 4-8.
- 4
POCZTA WALENTYNKOWA W KLASACH 1-3.
- 3
ZDROWE ŚNIADANKO W KLASIE CZWARTEJ.
8 lutego 2023 roku klasy czwarte z inicjatywy p. Edyty Rembowskiej i Anety Sitek-Rutkowskiej przystąpiły do przygotowania "Zdrowego Śniadania". Uczniowie wzbogacili wiedzę na temat wartości odżywczych przyniesionych produktów oraz samodzielnie przyrządzili wyśmienite kanapki i sałatki.
11
PODSUMOWANIE WARSZTATÓW DROGA DO MARZEŃ.
autorka wykorzystanych zdjęć: Iwona Nowicka AnowiFoto
DROGA DO MARZEŃ - PODSUMOWANIE PROJEKTU AUTORSTWA PATRYKA DRÓŻDŻA.
PODSUMOWANIE WARSZTATÓW
autorka wykorzystanych zdjęć: Iwona Nowicka AnowiFoto
DROGA DO MARZEŃ - warsztaty dla młodzieży
DROGA DO MARZEŃ to warsztaty motywacyjno-poznawcze, które zostały zorganizowane w naszej szkole pod patronatem Wójta Gminy Zduńska Wola. Zajęcia prowadzą absolwentki naszej szkoły, które łączy artystyczne usposobienie. A są to: JOANNA ALEKSANDROWICZ - aktorka i wokalistka (warsztaty teatralno-muzyczno-poznawcze), PAULA STERNA - architektka i projektantka wnętrz, rzeźbiarka (warsztaty manualno - projektowe), JOLANTA BRYL - PROJEKTANTKA UBIORU (tworzenie mini kolekcji). Dodatkowo zajęcia z uczniami będzie prowadził ARTUR KURZAWA - kierownik reprezentacji Polski w amfutbolu.
autor prezentowanych zdjęć - IWONA NOWICKA (AnowiFoto)
8
DROGA DO MARZEŃ - warsztaty kreatywne
ZAJĘCIA W KL. 7 Z WYKORZYSTANIEM DRUKARKI 3D
W styczniu uczennice kl. 7 podczas lekcji informatyki poznawały tajniki druku 3D. W czasie zajęć wykorzystano drukarkę 3D, która została zakupiona w ramach realizacji w szkole programu Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Produktem finalnym lekcji były wydrukowane gwizdki.
NOWY SPRZĘT W NASZEJ SZKOLE - DRUKARKA 3D
W dniu 11 stycznia 2023 r. uczniowie klasy 5a podczas lekcji informatyki poznawali tajniki druku 3D. W czasie zajęć wykorzystano drukarkę 3D, która została zakupiona w ramach realizacji w szkole programu Laboratoria Przyszłości. Produktem finalnym lekcji był wydrukowany tangram, który uczniowie będą mogli wykorzystywać podczas lekcji matematyki i zajęć kół zainteresowań. Tangram to układanka złożona z siedmiu elementów, które powstały przez rozcięcie kwadratu. Poszczególne elementy to figury geometryczne: trójkąty, kwadrat i równoległobok.Została ona wymyślona w Chinach prawdopodobnie przez tybetańskich mnichów.
ZAKOŃCZENIE AKCJI CHARYTATYWNEJ
Ostatnio gościliśmy w oddziale rehabilitacji w Rafałówce. Nasza wizyta wiązała się z zakończeniem akcji charytatywnej dla dzieci z tego oddziału przeprowadzonej w naszej szkole.
JASEŁKA W WOJSKOWEJ PARAFII W ŁASKU
W dniu 08.01.2023 uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami przybyli do Wojskowej Parafii Ducha Świętego w Łasku . Po mszy świętej nasi uczniowie zaprezentowali zebranym Jasełkę.
PIECZENIE PIERNICZKÓW / WIGILIA kl.1a
- 4
WIGILIE KLASOWE W NASZEJ SZKOLE.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z klasowych spotkań wigilijnych w naszej szkole.
24
JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych Jasełek Bożonarodzeniowych oraz zapoznania się z werdyktem konkursu plastycznego na choinkę bożonarodzeniową.
20 grudnia 2022 roku minął termin przynoszenia własnoręcznie wykonanych, przestrzennych choinek. Zgodnie z terminem wpłynęło 49 prac konkursowych. Musimy przyznać, iż zanngażowanie, pomysłowość, estetyka i dopracowanie małych dzieł sztuki zaskoczyły organizatorów. Dzięki waszej kreatywności w naszej szkole wyrósł las niesamowicie ciekawych i pięknych choinek. Wszystkie arcydzieła zostały zaprezentowane podczas szkolnych jasełek. Dziękujemy za waszą pracę i zaangażowanie rodziców.
11Komisja w składzie Aneta Sitek-Rutkowska, Iwona Kołodziejczyk, Agnieszka Pluta wyłoniła listę zwycięzców:
kategoria klas najmłodszych:
1m Robert Ślęzak
2m. Ewa Malarczyk
3m Marcelina Wardęga
Wyróżnienia: Antoni Bzdurski, Pola Jegier, Marta Mizera, Michał Gałęski
kategoria klas I-III
1m Kacper Posieł
1m Oliwia Fijałkowska
2m Olga Malarczyk
2m Magdalena Kluska
3m Mija Jastrzębska
3m Agnieszka Klimczak
Wyróżnienia: Natan Jastrzębski, Miłosz Suwald, Łucja Mijas
kategoria klas IV-VI
1m Patryk Rzeźniczak
2m Zuzanna Kłak
3m Maria Woszczalska
Wyróżnienia: Agata Woszczalska, Janiak Izabela
kategoria klas VII-VIII
1m Kinga Matusiak
2m Natalia Kluska
3m Kacper Suwald
Wyróżnienie: Wojciech Budka
PS. Gdybyśmy mogli wszyscy uczestnicy otrzymaliby nagrody rzeczowe.
CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA...
Już od dawna w naszej szkole można było poczuć kimat i zapach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Kreatywne zajęcia prowadzone przez Anetę Sitek-Rutkowską na świetlicy szkolnej rozwijały talenty kulinarne, krawieckie i plastyczne. Zobaczcie jak twórcze i zdolne są dzieci naszej szkoły.
KIERMASZ CIAST - akcja wolontariatu
W dniu 16 grudnia Szkolna Sekcja Wolontariatu zorganizowała kiermasz ciast na rzecz 11-letniej Amelki borykającej się z glejakiem mózgu. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie.
WYJAZD DO PARKU TRAMPOLIN W KSAWEROWIE.
14 grudnia 2022r. klasy piąte spędziły bardzo bardzo aktywnie czas w parku trampolin w Ksawerowie. Była moc
3
CIAŁO NIE OKREŚLA, czyli jak chronić dzieci przed szkodliwymi wzorcami urody
Niemal wszyscy nastolatkowie i nastolatki codziennie korzystają z serwisów społecznościowych. Śledząc profile internetowych influenserów, trendy, reklamy, część z nich nabiera przekonania, że atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem oceny wartości człowieka i że istnieje jeden obowiązujący model wyglądu, do którego należy dążyć.
Próby sprostania standardom urody u wielu dzieci i nastolatków wpływają na sposób korzystania z sieci skoncentrowany na kreowaniu swojego wizerunku. Ciągłe obserwowanie oceny swojego wyglądu online i porównywanie się z innymi, może obniżać samoocenę i negatywnie wpływać na nastój dzieci i młodzieży.
Ocena wyglądu przybiera również często formę hejtu, niezwykle krzywdzącego szczególnie dla tych młodych ludzi, którzy nie wpisują się w kreowane w sieci i mediach kanony urody lub dla tych, którzy na poczuciu atrakcyjności fizycznej budują przekonanie o swojej wartości.Niemal wszyscy nastolatkowie i nastolatki codziennie korzystają z serwisów społecznościowych. Śledząc profile internetowych influenserów, trendy, reklamy, część z nich nabiera przekonania, że atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem oceny wartości człowieka i że istnieje jeden obowiązujący model wyglądu, do którego należy dążyć.
Próby sprostania standardom urody u wielu dzieci i nastolatków wpływają na sposób korzystania z sieci skoncentrowany na kreowaniu swojego wizerunku. Ciągłe obserwowanie oceny swojego wyglądu online i porównywanie się z innymi, może obniżać samoocenę i negatywnie wpływać na nastój dzieci i młodzieży.
Ocena wyglądu przybiera również często formę hejtu, niezwykle krzywdzącego szczególnie dla tych młodych ludzi, którzy nie wpisują się w kreowane w sieci i mediach kanony urody lub dla tych, którzy na poczuciu atrakcyjności fizycznej budują przekonanie o swojej wartości.Co wiemy z badań?
98% nastolatków korzysta z serwisów społecznościowych.
Co czwarty czuje w nich presję poprawy swojego wyglądu.
Co trzeci chciałby wyglądać, jak osoby, których profile śledzi.
4 na 10 stresuje to, jak ich wygląd zostanie oceniony.
Co trzeci stosuje filtry poprawiające wygląd.
30% nastolatków doświadcza w sieci hejtu związanego z wyglądem.
18% wstydzi się swojego ciała.
9% go nienawidzi.
Co robić?
Zapobieganie szkodliwemu wpływowi wzorców urody na dzieci i młodzież i wychowanie ich w duchu ciałoneutralności wymaga świadomego zaangażowania rodziców, opiekunów i nauczycieli i innych profesjonalistów pracujących z dziećmi.
Rozmawiaj z dzieckiem!
Powiedź mu, że: JEGO WARTOŚĆ NIE ZALEŻY OD TEGO JAK WYGLĄDA!
Zacznij od siebie
Dzieci uczą się obserwując to co robimy. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko dobrze czuło się ze sobą i w swoim ciele – pokaż mu jak to się robi. Kiedy pozytywnie myślisz i wypowiadasz się o swoim ciele oraz dobrze je traktujesz, wtedy modelujesz podobne postawy u dziecka. Natomiast kiedy mówisz: „Znowu przytyłam/przytyłem”, „ Nie rób mi zdjęcia, bo brzydko wyglądam” wtedy uczysz dziecko, że ciało ma wyglądać w określony sposób a kiedy tak nie jest, to jest to powodem do zmartwienia i samokrytyki.
Doceniaj swoje dziecko
Budowanie w dziecku poczucia wartości jest niezwykle ważne. Zadbaj jednak, żeby nie odbywało się to w odniesieniu do jego wyglądu. Doceniaj dziecko za to co robi, a nie za to jak się prezentuje. Wspieraj je w tym, żeby mogło czuć się wyjątkowe, sprawcze i kompetentne w różnych obszarach swojego życia i wiedziało, że jest wartościową osobą, niezależnie od tego jak wygląda i jak jego wygląd oceniają inni.
Nie krytykuj wygląduNie oceniaj negatywnie wyglądu dziecka. Nawet pozornie niewinne żarty na temat wyglądu dziecka mogą obniżać jego samoocenę, powodować dyskomfort oraz przekonanie o potrzebie zmiany. Nie oceniaj też negatywnie wyglądu kolegów i koleżanek dziecka oraz innych osób. Nadaje to wysokie znaczenie wyglądowi i powoduje stres związany z poczuciem ciągłej oceny i oczekiwań względem wyglądu.
Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem
Mówi dziecku, że ciało jest bardzo ważne i należy o nie dbać. Nie dlatego jednak, żeby w określony sposób wyglądać, tylko dla sprawności i zdrowia. Pokazuj dziecku jak może słuchać swojego ciała i rozpoznawać co jest dla niego dobre, a co mu nie służy. Razem z dzieckiem szukaj aktywności fizycznych, które będą mu sprawiać przyjemność, i pomogą budować kontakt z ciałem i jego możliwościami.
Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody
Uświadamiaj dziecko, że kultura promuje określone wzorce urody. – w reklamach, w mediach społecznościowych. Często bazują one na nierealnych, przetworzonych cyfrowo wizerunkach popularnych osób. Kiedy na co dzień mamy kontakt z takimi obrazami, to mogą zostać włączone do naszego systemu wartości.
Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak treści które ogląda online mogą wpływać na jego nastrój i na to jak się czuje, jak postrzega siebie i swoje życie. Z młodszym dzieckiem wspólnie przejrzyjcie profile, które obserwuje, porozmawiajcie, których z nich dobrze byłoby nie obserwować, ze względu na wartości, które promują. Pokazuj dziecku różnorodne treści i różnorodność wyglądów, pokazuj osoby, których popularność w mediach społecznościowych nie opiera się na ich wyglądzie.
Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa
Naucz dziecko, że jego wartość nie zależy od tego jak wygląda, a atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody nie powinno być jego celem. Wspieraj dziecko w świadomym rozwoju i odkrywaniu swoich mocnych stron.
Słuchaj, pytaj, odpowiadaj
Okres dorastania, kiedy ciało się zmienia jest dla dziecka czasem wielu wątpliwości i wyzwań. Nierealne wzorce urody i waga jaką młodzi ludzie w sieci przywiązują do oceny dodatkowo komplikują sytuację. U wielu dzieci powodują dyskomfort i poczucie presję poprawy wyglądu. Wsłuchuj się w potrzeby i wątpliwości dziecka dotyczące kwestii ciała i wyglądu. Dopytuj i odpowiadaj. Wspieraj dziecko w ciałopozytywnym rozwoju.
Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie
Co trzeci nastolatek doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu. Rozmawiaj z dzieckiem o przemocy w sieci. Przekaż mu, ze to negatywne zachowanie do którego nikt nie ma prawa. Rozmawiajcie o tym jak ważne jest wsparcie dla ofiar hejtu. Umów się z dzieckiem, że w sytuacji kiedy jest świadkiem lub ofiarą hejtu znajdzie u ciebie troskę i wsparcie. Nie oceniaj negatywnie wyglądu dziecka. Nawet pozornie niewinne żarty na temat wyglądu dziecka mogą obniżać jego samoocenę, powodować dyskomfort oraz przekonanie o potrzebie zmiany. Nie oceniaj też negatywnie wyglądu kolegów i koleżanek dziecka oraz innych osób. Nadaje to wysokie znaczenie wyglądowi i powoduje stres związany z poczuciem ciągłej oceny i oczekiwań względem wyglądu. Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem Mówi dziecku, że ciało jest bardzo ważne i należy o nie dbać. Nie dlatego jednak, żeby w określony sposób wyglądać, tylko dla sprawności i zdrowia. Pokazuj dziecku jak może słuchać swojego ciała i rozpoznawać co jest dla niego dobre, a co mu nie służy. Razem z dzieckiem szukaj aktywności fizycznych, które będą mu sprawiać przyjemność, i pomogą budować kontakt z ciałem i jego możliwościami.
Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody Uświadamiaj dziecko, że kultura promuje określone wzorce urody. – w reklamach, w mediach społecznościowych. Często bazują one na nierealnych, przetworzonych cyfrowo wizerunkach popularnych osób. Kiedy na co dzień mamy kontakt z takimi obrazami, to mogą zostać włączone do naszego systemu wartości.Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak treści które ogląda online mogą wpływać na jego nastrój ina to jak się czuje, jak postrzega siebie i swoje życie. Z młodszym dzieckiem wspólnie przejrzyjcie profile, które obserwuje, porozmawiajcie, których z nich dobrze byłoby nie obserwować, ze względu na wartości, które promują. Pokazuj dziecku różnorodne treści i różnorodność wyglądów, pokazuj osoby, których popularność w mediach społecznościowych nie opiera się na ich wyglądzie.
Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa Naucz dziecko, że jego wartość nie zależy od tego jak wygląda, a atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody nie powinno być jego celem. Wspieraj dziecko w świadomym rozwoju i odkrywaniu swoich mocnych stron.
Słuchaj, pytaj, odpowiadaj Okres dorastania, kiedy ciało się zmienia jest dla dziecka czasem wielu wątpliwości i wyzwań. Nierealne wzorce urody i waga jaką młodzi ludzie w sieci przywiązują do oceny dodatkowo komplikują sytuację. U wielu dzieci powodują dyskomfort i poczucie presję poprawy wyglądu. Wsłuchuj się w potrzeby i wątpliwości dziecka dotyczące kwestii ciała i wyglądu. Dopytuj i odpowiadaj. Wspieraj dziecko w ciałopozytywnym rozwoju.
Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie Co trzeci nastolatek doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu. Rozmawiaj z dzieckiem o przemocy w sieci. Przekaż mu, ze to negatywne zachowanie do którego nikt nie ma prawa.Rozmawiajcie o tym jak ważne jest wsparcie dla ofiar hejtu. Umów się z dzieckiem, że w sytuacji kiedy jest świadkiem lub ofiarą hejtu znajdzie u ciebie troskę i wsparcie.
https://youtu.be/H1DJ5QPpMbg
https://youtu.be/jwJbgHlX39g
https://youtu.be/v9h4qIeP-Eg
Partnerem akcji jest portal Librus. Kampanię “Ciało nie określa” wspierają: Fundacja Orange,
Snowdog oraz TikTok.
Nasza szkoła przystąpiła do kampanii.
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA STYPENDIÓW SPORTOWYCH PRZEZ WÓJTA GMINY ZDUŃSKA WOLA ORAZ SPOTKANIE Z ANETĄ WITKOWSKĄ.
13 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów sportowych wójta gminy Zduńska Wola, uzdolnionym sportowcom naszej gminy. Wśród wyróżnionych nie zabrakło absolwentów naszej szkoły. Odwiedził nas również gość specjalny - Pani Aneta Witkowska, wicemistrzyni świata w pływaniu, która podzieliła się z naszymi uczniami i zaproszonymi gośćmi wspomnieniami, zaprezentowała medale i filmy ze swoich wypraw. Nie zabrakło części artystycznej przygotowanej przez naszych uczniów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.
8
Archiwum Aktualności