DROGA DO MARZEŃ - warsztaty kreatywne
ZAJĘCIA W KL. 7 Z WYKORZYSTANIEM DRUKARKI 3D
W styczniu uczennice kl. 7 podczas lekcji informatyki poznawały tajniki druku 3D. W czasie zajęć wykorzystano drukarkę 3D, która została zakupiona w ramach realizacji w szkole programu Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Produktem finalnym lekcji były wydrukowane gwizdki.
NOWY SPRZĘT W NASZEJ SZKOLE - DRUKARKA 3D
W dniu 11 stycznia 2023 r. uczniowie klasy 5a podczas lekcji informatyki poznawali tajniki druku 3D. W czasie zajęć wykorzystano drukarkę 3D, która została zakupiona w ramach realizacji w szkole programu Laboratoria Przyszłości. Produktem finalnym lekcji był wydrukowany tangram, który uczniowie będą mogli wykorzystywać podczas lekcji matematyki i zajęć kół zainteresowań. Tangram to układanka złożona z siedmiu elementów, które powstały przez rozcięcie kwadratu. Poszczególne elementy to figury geometryczne: trójkąty, kwadrat i równoległobok.Została ona wymyślona w Chinach prawdopodobnie przez tybetańskich mnichów.
ZAKOŃCZENIE AKCJI CHARYTATYWNEJ
Ostatnio gościliśmy w oddziale rehabilitacji w Rafałówce. Nasza wizyta wiązała się z zakończeniem akcji charytatywnej dla dzieci z tego oddziału przeprowadzonej w naszej szkole.
JASEŁKA W WOJSKOWEJ PARAFII W ŁASKU
W dniu 08.01.2023 uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami przybyli do Wojskowej Parafii Ducha Świętego w Łasku . Po mszy świętej nasi uczniowie zaprezentowali zebranym Jasełkę.
PIECZENIE PIERNICZKÓW / WIGILIA kl.1a
- 4
WIGILIE KLASOWE W NASZEJ SZKOLE.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z klasowych spotkań wigilijnych w naszej szkole.
24
JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych Jasełek Bożonarodzeniowych oraz zapoznania się z werdyktem konkursu plastycznego na choinkę bożonarodzeniową.
20 grudnia 2022 roku minął termin przynoszenia własnoręcznie wykonanych, przestrzennych choinek. Zgodnie z terminem wpłynęło 49 prac konkursowych. Musimy przyznać, iż zanngażowanie, pomysłowość, estetyka i dopracowanie małych dzieł sztuki zaskoczyły organizatorów. Dzięki waszej kreatywności w naszej szkole wyrósł las niesamowicie ciekawych i pięknych choinek. Wszystkie arcydzieła zostały zaprezentowane podczas szkolnych jasełek. Dziękujemy za waszą pracę i zaangażowanie rodziców.
11Komisja w składzie Aneta Sitek-Rutkowska, Iwona Kołodziejczyk, Agnieszka Pluta wyłoniła listę zwycięzców:
kategoria klas najmłodszych:
1m Robert Ślęzak
2m. Ewa Malarczyk
3m Marcelina Wardęga
Wyróżnienia: Antoni Bzdurski, Pola Jegier, Marta Mizera, Michał Gałęski
kategoria klas I-III
1m Kacper Posieł
1m Oliwia Fijałkowska
2m Olga Malarczyk
2m Magdalena Kluska
3m Mija Jastrzębska
3m Agnieszka Klimczak
Wyróżnienia: Natan Jastrzębski, Miłosz Suwald, Łucja Mijas
kategoria klas IV-VI
1m Patryk Rzeźniczak
2m Zuzanna Kłak
3m Maria Woszczalska
Wyróżnienia: Agata Woszczalska, Janiak Izabela
kategoria klas VII-VIII
1m Kinga Matusiak
2m Natalia Kluska
3m Kacper Suwald
Wyróżnienie: Wojciech Budka
PS. Gdybyśmy mogli wszyscy uczestnicy otrzymaliby nagrody rzeczowe.
CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA...
Już od dawna w naszej szkole można było poczuć kimat i zapach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Kreatywne zajęcia prowadzone przez Anetę Sitek-Rutkowską na świetlicy szkolnej rozwijały talenty kulinarne, krawieckie i plastyczne. Zobaczcie jak twórcze i zdolne są dzieci naszej szkoły.
KIERMASZ CIAST - akcja wolontariatu
W dniu 16 grudnia Szkolna Sekcja Wolontariatu zorganizowała kiermasz ciast na rzecz 11-letniej Amelki borykającej się z glejakiem mózgu. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie.
WYJAZD DO PARKU TRAMPOLIN W KSAWEROWIE.
14 grudnia 2022r. klasy piąte spędziły bardzo bardzo aktywnie czas w parku trampolin w Ksawerowie. Była moc
3
CIAŁO NIE OKREŚLA, czyli jak chronić dzieci przed szkodliwymi wzorcami urody
Niemal wszyscy nastolatkowie i nastolatki codziennie korzystają z serwisów społecznościowych. Śledząc profile internetowych influenserów, trendy, reklamy, część z nich nabiera przekonania, że atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem oceny wartości człowieka i że istnieje jeden obowiązujący model wyglądu, do którego należy dążyć.
Próby sprostania standardom urody u wielu dzieci i nastolatków wpływają na sposób korzystania z sieci skoncentrowany na kreowaniu swojego wizerunku. Ciągłe obserwowanie oceny swojego wyglądu online i porównywanie się z innymi, może obniżać samoocenę i negatywnie wpływać na nastój dzieci i młodzieży.
Ocena wyglądu przybiera również często formę hejtu, niezwykle krzywdzącego szczególnie dla tych młodych ludzi, którzy nie wpisują się w kreowane w sieci i mediach kanony urody lub dla tych, którzy na poczuciu atrakcyjności fizycznej budują przekonanie o swojej wartości.Niemal wszyscy nastolatkowie i nastolatki codziennie korzystają z serwisów społecznościowych. Śledząc profile internetowych influenserów, trendy, reklamy, część z nich nabiera przekonania, że atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem oceny wartości człowieka i że istnieje jeden obowiązujący model wyglądu, do którego należy dążyć.
Próby sprostania standardom urody u wielu dzieci i nastolatków wpływają na sposób korzystania z sieci skoncentrowany na kreowaniu swojego wizerunku. Ciągłe obserwowanie oceny swojego wyglądu online i porównywanie się z innymi, może obniżać samoocenę i negatywnie wpływać na nastój dzieci i młodzieży.
Ocena wyglądu przybiera również często formę hejtu, niezwykle krzywdzącego szczególnie dla tych młodych ludzi, którzy nie wpisują się w kreowane w sieci i mediach kanony urody lub dla tych, którzy na poczuciu atrakcyjności fizycznej budują przekonanie o swojej wartości.Co wiemy z badań?
98% nastolatków korzysta z serwisów społecznościowych.
Co czwarty czuje w nich presję poprawy swojego wyglądu.
Co trzeci chciałby wyglądać, jak osoby, których profile śledzi.
4 na 10 stresuje to, jak ich wygląd zostanie oceniony.
Co trzeci stosuje filtry poprawiające wygląd.
30% nastolatków doświadcza w sieci hejtu związanego z wyglądem.
18% wstydzi się swojego ciała.
9% go nienawidzi.
Co robić?
Zapobieganie szkodliwemu wpływowi wzorców urody na dzieci i młodzież i wychowanie ich w duchu ciałoneutralności wymaga świadomego zaangażowania rodziców, opiekunów i nauczycieli i innych profesjonalistów pracujących z dziećmi.
Rozmawiaj z dzieckiem!
Powiedź mu, że: JEGO WARTOŚĆ NIE ZALEŻY OD TEGO JAK WYGLĄDA!
Zacznij od siebie
Dzieci uczą się obserwując to co robimy. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko dobrze czuło się ze sobą i w swoim ciele – pokaż mu jak to się robi. Kiedy pozytywnie myślisz i wypowiadasz się o swoim ciele oraz dobrze je traktujesz, wtedy modelujesz podobne postawy u dziecka. Natomiast kiedy mówisz: „Znowu przytyłam/przytyłem”, „ Nie rób mi zdjęcia, bo brzydko wyglądam” wtedy uczysz dziecko, że ciało ma wyglądać w określony sposób a kiedy tak nie jest, to jest to powodem do zmartwienia i samokrytyki.
Doceniaj swoje dziecko
Budowanie w dziecku poczucia wartości jest niezwykle ważne. Zadbaj jednak, żeby nie odbywało się to w odniesieniu do jego wyglądu. Doceniaj dziecko za to co robi, a nie za to jak się prezentuje. Wspieraj je w tym, żeby mogło czuć się wyjątkowe, sprawcze i kompetentne w różnych obszarach swojego życia i wiedziało, że jest wartościową osobą, niezależnie od tego jak wygląda i jak jego wygląd oceniają inni.
Nie krytykuj wygląduNie oceniaj negatywnie wyglądu dziecka. Nawet pozornie niewinne żarty na temat wyglądu dziecka mogą obniżać jego samoocenę, powodować dyskomfort oraz przekonanie o potrzebie zmiany. Nie oceniaj też negatywnie wyglądu kolegów i koleżanek dziecka oraz innych osób. Nadaje to wysokie znaczenie wyglądowi i powoduje stres związany z poczuciem ciągłej oceny i oczekiwań względem wyglądu.
Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem
Mówi dziecku, że ciało jest bardzo ważne i należy o nie dbać. Nie dlatego jednak, żeby w określony sposób wyglądać, tylko dla sprawności i zdrowia. Pokazuj dziecku jak może słuchać swojego ciała i rozpoznawać co jest dla niego dobre, a co mu nie służy. Razem z dzieckiem szukaj aktywności fizycznych, które będą mu sprawiać przyjemność, i pomogą budować kontakt z ciałem i jego możliwościami.
Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody
Uświadamiaj dziecko, że kultura promuje określone wzorce urody. – w reklamach, w mediach społecznościowych. Często bazują one na nierealnych, przetworzonych cyfrowo wizerunkach popularnych osób. Kiedy na co dzień mamy kontakt z takimi obrazami, to mogą zostać włączone do naszego systemu wartości.
Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak treści które ogląda online mogą wpływać na jego nastrój i na to jak się czuje, jak postrzega siebie i swoje życie. Z młodszym dzieckiem wspólnie przejrzyjcie profile, które obserwuje, porozmawiajcie, których z nich dobrze byłoby nie obserwować, ze względu na wartości, które promują. Pokazuj dziecku różnorodne treści i różnorodność wyglądów, pokazuj osoby, których popularność w mediach społecznościowych nie opiera się na ich wyglądzie.
Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa
Naucz dziecko, że jego wartość nie zależy od tego jak wygląda, a atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody nie powinno być jego celem. Wspieraj dziecko w świadomym rozwoju i odkrywaniu swoich mocnych stron.
Słuchaj, pytaj, odpowiadaj
Okres dorastania, kiedy ciało się zmienia jest dla dziecka czasem wielu wątpliwości i wyzwań. Nierealne wzorce urody i waga jaką młodzi ludzie w sieci przywiązują do oceny dodatkowo komplikują sytuację. U wielu dzieci powodują dyskomfort i poczucie presję poprawy wyglądu. Wsłuchuj się w potrzeby i wątpliwości dziecka dotyczące kwestii ciała i wyglądu. Dopytuj i odpowiadaj. Wspieraj dziecko w ciałopozytywnym rozwoju.
Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie
Co trzeci nastolatek doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu. Rozmawiaj z dzieckiem o przemocy w sieci. Przekaż mu, ze to negatywne zachowanie do którego nikt nie ma prawa. Rozmawiajcie o tym jak ważne jest wsparcie dla ofiar hejtu. Umów się z dzieckiem, że w sytuacji kiedy jest świadkiem lub ofiarą hejtu znajdzie u ciebie troskę i wsparcie. Nie oceniaj negatywnie wyglądu dziecka. Nawet pozornie niewinne żarty na temat wyglądu dziecka mogą obniżać jego samoocenę, powodować dyskomfort oraz przekonanie o potrzebie zmiany. Nie oceniaj też negatywnie wyglądu kolegów i koleżanek dziecka oraz innych osób. Nadaje to wysokie znaczenie wyglądowi i powoduje stres związany z poczuciem ciągłej oceny i oczekiwań względem wyglądu. Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem Mówi dziecku, że ciało jest bardzo ważne i należy o nie dbać. Nie dlatego jednak, żeby w określony sposób wyglądać, tylko dla sprawności i zdrowia. Pokazuj dziecku jak może słuchać swojego ciała i rozpoznawać co jest dla niego dobre, a co mu nie służy. Razem z dzieckiem szukaj aktywności fizycznych, które będą mu sprawiać przyjemność, i pomogą budować kontakt z ciałem i jego możliwościami.
Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody Uświadamiaj dziecko, że kultura promuje określone wzorce urody. – w reklamach, w mediach społecznościowych. Często bazują one na nierealnych, przetworzonych cyfrowo wizerunkach popularnych osób. Kiedy na co dzień mamy kontakt z takimi obrazami, to mogą zostać włączone do naszego systemu wartości.Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak treści które ogląda online mogą wpływać na jego nastrój ina to jak się czuje, jak postrzega siebie i swoje życie. Z młodszym dzieckiem wspólnie przejrzyjcie profile, które obserwuje, porozmawiajcie, których z nich dobrze byłoby nie obserwować, ze względu na wartości, które promują. Pokazuj dziecku różnorodne treści i różnorodność wyglądów, pokazuj osoby, których popularność w mediach społecznościowych nie opiera się na ich wyglądzie.
Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa Naucz dziecko, że jego wartość nie zależy od tego jak wygląda, a atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody nie powinno być jego celem. Wspieraj dziecko w świadomym rozwoju i odkrywaniu swoich mocnych stron.
Słuchaj, pytaj, odpowiadaj Okres dorastania, kiedy ciało się zmienia jest dla dziecka czasem wielu wątpliwości i wyzwań. Nierealne wzorce urody i waga jaką młodzi ludzie w sieci przywiązują do oceny dodatkowo komplikują sytuację. U wielu dzieci powodują dyskomfort i poczucie presję poprawy wyglądu. Wsłuchuj się w potrzeby i wątpliwości dziecka dotyczące kwestii ciała i wyglądu. Dopytuj i odpowiadaj. Wspieraj dziecko w ciałopozytywnym rozwoju.
Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie Co trzeci nastolatek doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu. Rozmawiaj z dzieckiem o przemocy w sieci. Przekaż mu, ze to negatywne zachowanie do którego nikt nie ma prawa.Rozmawiajcie o tym jak ważne jest wsparcie dla ofiar hejtu. Umów się z dzieckiem, że w sytuacji kiedy jest świadkiem lub ofiarą hejtu znajdzie u ciebie troskę i wsparcie.
https://youtu.be/H1DJ5QPpMbg
https://youtu.be/jwJbgHlX39g
https://youtu.be/v9h4qIeP-Eg
Partnerem akcji jest portal Librus. Kampanię “Ciało nie określa” wspierają: Fundacja Orange,
Snowdog oraz TikTok.
Nasza szkoła przystąpiła do kampanii.
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA STYPENDIÓW SPORTOWYCH PRZEZ WÓJTA GMINY ZDUŃSKA WOLA ORAZ SPOTKANIE Z ANETĄ WITKOWSKĄ.
13 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów sportowych wójta gminy Zduńska Wola, uzdolnionym sportowcom naszej gminy. Wśród wyróżnionych nie zabrakło absolwentów naszej szkoły. Odwiedził nas również gość specjalny - Pani Aneta Witkowska, wicemistrzyni świata w pływaniu, która podzieliła się z naszymi uczniami i zaproszonymi gośćmi wspomnieniami, zaprezentowała medale i filmy ze swoich wypraw. Nie zabrakło części artystycznej przygotowanej przez naszych uczniów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.
8
W KRAINIE SYMETRII !!!!!
Matematyka może być fascynującą !!! Przekonali się o tym uczniowie klasy VI-tej , którzy pod okiem nauczyciela matematyki Moniki Banaś-Winiarskiej wykonali prace z wykorzystaniem symetrii. Oto krótka fotorelacja z zajęć:
2
CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA!
KWALIFIKACJE W WOJEWÓDZKICH KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH
W listopadzie odbywały się etapy szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z poszczególnych przedmiotów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się troje naszych uczniów:
JĘZYK POLSKI - Natalia Kluska (kl.8b) oraz Kinga Matusiak (kl.8b) - opiekun mgr Edyta Rembowska.
MATEMATYKA - Kinga Matusiak (kl.8b) - opiekun mgr Monika Banaś - Winiarska
CHEMIA - Szymon Stępień (kl.8a) - opiekun mgr Mariola Baluch
Serdecznie gratulujemy, życzymy owocnej nauki i dalszych sukcesów na kolejnych etapach konkursu.
MATEMATYCZNA MOC MINERCRAFTA.
Minecraft Education Edition to wartościowa pomoc dydaktyczna, o której ostatnio przekonali się uczniowie klasy 5a. Na lekcjach matematyki poprzez zabawę realizowali tematy porównywania ilorazowego i różnicowego w atrakcyjnym dla siebie środowisku. Szkoła dzięki zaangażowaniu pani Moniki Majchrzak przystąpiła do ogólnopolskiego projektu oGRAJmatmę. W kolejnych miesiącach uczniowie regularnie będą podejmować wyzwania matematyczne i realizować je za pomocą gry Minercraft.
6
MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE.
Wczoraj u nas gościł "Święty", miał ze sobą cud prezenty. Mikołaju nasz wspaniały, dziękujemy za te dary
1
SZKOŁA ZE SMAKIEM - ZAJĘCIA KULINARNE
Od października 2022 roku w ramach działalności świetlicy szkolnej prowadzone są w naszej szkole zajęcia kulinarne o nazwie "Szkoła ze smakiem".
Uczestnicy zajęć dzięki sprzętom zakupionym w ramach programu Labolatorium Przyszłości samodzielnie tworzą smakowite potrawy. Mali kucharze wypróbowują przepisy na pyszne śniadanka, dania obiadowe oraz desery. Zobaczcie jak dobrze się przy tym bawili.
DRUGOKLASIŚCI POZNAJĄ PRZYPRAWY
Uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w zajęciach z Panią Moniką Woźniak nt. naturalnych, zdrowych przypraw.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie