NPRCZ 3.2
NPRCZ - DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU KSIĄŻEK I WYPOSAŻENIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ORAZ ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Miło nam poinformować, że dzięki pozytywnej akceptacji złożonych wniosków nasza szkoła uzyskała dofinansowanie w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" na zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenie biblioteki.
- oddział przedszkolny otrzymał 3 125 zł (przy udziale własnym organu prowadzącego w wysokości 625 zł)
- biblioteka szkolna otrzymała 15 000 zł (przy udziale własnym organu prowadzącego w wysokości 3000 zł)
Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasi najmłodsi uczniowie brali udział w zajęciach biblitecznych "Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJA SIĘ W ZUCHY!". Uczniów odwiedziła bajkowa Kicia Kocia, która zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Wszyscy zostali zabrani w wirtualną podróż do zoo (rysowali żyrafy) i odrysowywali scenki z Kicią Kcią w roli głównej. Zajęcia przygotowały Pani Ania Wójcik i Pani Renata Walocha.
2
KSIĄŻKOWE INSTALACJE
Uczniowie starszych klas, pod opieką pani Anety Sitek-Rutkowskiej, wykonali instalacje przestrzenne, których motywem przewodnim była książka. Udzniowie wykonali naprawde ciekawe prace, które stały sie dekoracją naszej biblioteki.
SPOTKANIE AUTORSKIE - PANI IZABELLA KLEBAŃSKA
Nasi uczniowie mieli okazję gościć w progach szkoły niesamowitego gościa, autorkę książek dla dzieci Panią Izabellę Klebańską. Pani Izabella jest muzykiem, absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, autorką scenariuszy programów radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży oraz książek, takich jak „Muzyczna zgraja” czy „Magiczne skrzypce”. Swoje książki popularyzuje w sposób niezwykle zabawny i dowcipny. Na spotkaniu nawiązała znakomity kontakt z dziećmi. Było dużo tańca i śmiechu.
Podczas dwóch paneli (dla kl. 1-2 oraz 3-4) uczniowie poznali inne terminy dot. polskich tańców ludowych. W skupieniu słuchali, gdy autorka czytała im fragmenty swoich wierszy i opowiadań.
Z pewnością spotkanie z Panią Izabellą na długo zostanie w naszej pamięci!
KOLOROWE STEMPELKI
Chcąc promować czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, bibliotekarz wraz z wychowawcami opracował listy zalecanych lektur. Listy zawierają tytuły spośród nowości wydawniczych, ale i klasykę. Za przeczytaną książeczkę uczeń otrzymuje KOLOROWY STEMPELEK w postaci książeczki. Dzieci, które w ciągu roku szkolnego zdobędą wszystkie stempelki otrzymują, prócz satysfakcji :) dodatkowo ocenę celującą od swojego wychowawcy. Chociaż zadanie przeznaczone jest dla chętnych uczniów w szranki czytelnicze staje 100% uczniów.
WARSZTATY W FILII BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
Uczniowie klas starszych mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Janiszewicach. w jej ramach dzieci brały udział zajęciach bibliotecznych "OD PISARZA DO CZYTELNIKA".
WYSTAWKA KSIĄŻEK
By wszyscy uczniowie zapoznali się z wszystkimi zakupionymi pozycjami, nasz aktyw przygotował stosowną wystawkę. Postanowiliśmy wyjść z naszą wystawką poza mury szkolnej biblioteki i umiejscowiliśmy ją na szkolnym korytarzu. "Młodzi bibliotekarze" pełnili dyżury i obsługiwali czytelników z różnych klas.
KONKURS NA NAJŁADNIEJSZA ZAKŁADKĘ
W listopadzie biblioteka szkolna gościła najmłodszych uczniów naszej szkoły. Powodem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą zakładkę do książki. Konkurs, w tym zakup nagród został zorganizowany w ramach realizacji NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Nagrody otrzymali:
Nad organizacją czuwały p.Agnieszka, p.Martyna i p.Edyta - opiekunki oddziałów przedszkolnych. Nagrody dla dzieci zostały zakupione ze środków programu 3.1
ZAKUP KSIĄŻEK
Przed planowaniem zakupów książek w ramach dotacji z NPRCZ biblioteka przeprowadziła konsultacje z nauczycielami, uczniami i rodzicami uczniów, a także z pracownikiem filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J.Szaniawskiego w Janiszewicach. Wszyscy pozytywnie zaopiniowali propozycje książek, a dodatkowo przedłożyli własne propozycje, które zostały włączone do listy planowanych zakupów.
Przy wyborach wszyscy zwracali uwagę na potrzeby naszych czytelników i położono nacisk na zakup poczytnej obecnie literatury młodzieżowej. W naszych wyborach zwróciliśmy także uwagę na wzbogacenie księgozbioru o serie dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero wkraczają w świat literatury, a także o wydawnictwa popularno-naukowe o treściach rozwijających zainteresowania. I tak zaproponowano i zakupiono książki o sporcie, o rysowaniu, książki historyczne, kryminały, przygodowe czy obyczajowe. Wiele osób wskazało na książki o tematyce naukowej. W sumie zakupiono 282 pozycje.
Wychodząc naprzeciw potrzebom wszystk ich czytelników kilka zaplanowanych pozycji to książki przeznaczone dla uczniów z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami. Część tych książek ma postać audiobooków i są to pozycje lekturowe przeznaczone głównie dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych: dyslektykach, z trudem skupiających uwagę i koncentrację, mających problem z czytaniem długich tekstów. Taka forma lektur jest przeznaczona także dla uczniów niedowidzących.
WYBIERAMY KSIĄŻKI!!!
Jeszcze w czerwcu nasz szkolny aktyw biblioteczny zachęcał wszystkich uczniów do wyboru książek, które warto zakupić do naszej biblioteki. Na każdej przerwie uczniowie różnych klas uzupełniali listę o swoje pomysły.
ZAKŁADKI DO KSIĄŻEK
Uczniowie klasy 1 mieli ciekawe zadanie do wykonania ... Przy okazji omawiania lektury szkolnej "Cukierku Ty łobuzie" wykonywali samodzielnie zakładkę do książki. Pomysłów było dużo, ale najczęstrzym motywem wykorzystywanym przez dzieci były zwierzęta.
...
...