• CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA...

          • Już od dawna w naszej szkole można było poczuć kimat i zapach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Kreatywne zajęcia prowadzone przez Anetę Sitek-Rutkowską na świetlicy szkolnej rozwijały talenty kulinarne, krawieckie i plastyczne. Zobaczcie jak twórcze i zdolne są dzieci naszej szkoły.

          • KIERMASZ CIAST - akcja wolontariatu

          • W dniu 16 grudnia Szkolna Sekcja Wolontariatu zorganizowała kiermasz ciast na rzecz 11-letniej Amelki borykającej się z glejakiem mózgu. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie. 

          • CIAŁO NIE OKREŚLA, czyli jak chronić dzieci przed szkodliwymi wzorcami urody

          • Niemal wszyscy nastolatkowie i nastolatki codziennie korzystają z serwisów społecznościowych. Śledząc profile internetowych influenserów, trendy, reklamy, część z nich nabiera przekonania, że atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem oceny wartości człowieka i że istnieje jeden obowiązujący model wyglądu, do którego należy dążyć.

            Próby sprostania standardom urody u wielu dzieci i nastolatków wpływają na sposób korzystania z sieci skoncentrowany na kreowaniu swojego wizerunku. Ciągłe obserwowanie oceny swojego wyglądu online i porównywanie się z innymi, może obniżać samoocenę i negatywnie wpływać na nastój dzieci i młodzieży.
            Ocena wyglądu przybiera również często formę hejtu, niezwykle krzywdzącego szczególnie dla tych młodych ludzi, którzy nie wpisują się w kreowane w sieci i mediach kanony urody lub dla tych, którzy na poczuciu atrakcyjności fizycznej budują przekonanie o swojej wartości.

            Niemal wszyscy nastolatkowie i nastolatki codziennie korzystają z serwisów społecznościowych. Śledząc profile internetowych influenserów, trendy, reklamy, część z nich nabiera przekonania, że atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem oceny wartości człowieka i że istnieje jeden obowiązujący model wyglądu, do którego należy dążyć.

            Próby sprostania standardom urody u wielu dzieci i nastolatków wpływają na sposób korzystania z sieci skoncentrowany na kreowaniu swojego wizerunku. Ciągłe obserwowanie oceny swojego wyglądu online i porównywanie się z innymi, może obniżać samoocenę i negatywnie wpływać na nastój dzieci i młodzieży.
            Ocena wyglądu przybiera również często formę hejtu, niezwykle krzywdzącego szczególnie dla tych młodych ludzi, którzy nie wpisują się w kreowane w sieci i mediach kanony urody lub dla tych, którzy na poczuciu atrakcyjności fizycznej budują przekonanie o swojej wartości.

            Co wiemy z badań?
             98% nastolatków korzysta z serwisów społecznościowych.
             Co czwarty czuje w nich presję poprawy swojego wyglądu.
             Co trzeci chciałby wyglądać, jak osoby, których profile śledzi.
             4 na 10 stresuje to, jak ich wygląd zostanie oceniony.
             Co trzeci stosuje filtry poprawiające wygląd.
             30% nastolatków doświadcza w sieci hejtu związanego z wyglądem.
             18% wstydzi się swojego ciała.
             9% go nienawidzi.
            Co robić?
            Zapobieganie szkodliwemu wpływowi wzorców urody na dzieci i młodzież i wychowanie ich w duchu ciałoneutralności wymaga świadomego zaangażowania rodziców, opiekunów i nauczycieli i innych profesjonalistów pracujących z dziećmi.
             Rozmawiaj z dzieckiem!
            Powiedź mu, że: JEGO WARTOŚĆ NIE ZALEŻY OD TEGO JAK WYGLĄDA!
             Zacznij od siebie
            Dzieci uczą się obserwując to co robimy. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko dobrze czuło się ze sobą i w swoim ciele – pokaż mu jak to się robi. Kiedy pozytywnie myślisz i wypowiadasz się o swoim ciele oraz dobrze je traktujesz, wtedy modelujesz podobne postawy u dziecka. Natomiast kiedy mówisz: „Znowu przytyłam/przytyłem”, „ Nie rób mi zdjęcia, bo brzydko wyglądam” wtedy uczysz dziecko, że ciało ma wyglądać w określony sposób a kiedy tak nie jest, to jest to powodem do zmartwienia i samokrytyki.
             Doceniaj swoje dziecko
            Budowanie w dziecku poczucia wartości jest niezwykle ważne. Zadbaj jednak, żeby nie odbywało się to w odniesieniu do jego wyglądu. Doceniaj dziecko za to co robi, a nie za to jak się prezentuje. Wspieraj je w tym, żeby mogło czuć się wyjątkowe, sprawcze i kompetentne w różnych obszarach swojego życia i wiedziało, że jest wartościową osobą, niezależnie od tego jak wygląda i jak jego wygląd oceniają inni.
             Nie krytykuj wyglądu

            Nie oceniaj negatywnie wyglądu dziecka. Nawet pozornie niewinne żarty na temat wyglądu dziecka mogą obniżać jego samoocenę, powodować dyskomfort oraz przekonanie o potrzebie zmiany. Nie oceniaj też negatywnie wyglądu kolegów i koleżanek dziecka oraz innych osób. Nadaje to wysokie znaczenie wyglądowi i powoduje stres związany z poczuciem ciągłej oceny i oczekiwań względem wyglądu.
             Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem
            Mówi dziecku, że ciało jest bardzo ważne i należy o nie dbać. Nie dlatego jednak, żeby w określony sposób wyglądać, tylko dla sprawności i zdrowia. Pokazuj dziecku jak może słuchać swojego ciała i rozpoznawać co jest dla niego dobre, a co mu nie służy. Razem z dzieckiem szukaj aktywności fizycznych, które będą mu sprawiać przyjemność, i pomogą budować kontakt z ciałem i jego możliwościami.
             Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody
            Uświadamiaj dziecko, że kultura promuje określone wzorce urody. – w reklamach, w mediach społecznościowych. Często bazują one na nierealnych, przetworzonych cyfrowo wizerunkach popularnych osób. Kiedy na co dzień mamy kontakt z takimi obrazami, to mogą zostać włączone do naszego systemu wartości.
            Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak treści które ogląda online mogą wpływać na jego nastrój i na to jak się czuje, jak postrzega siebie i swoje życie. Z młodszym dzieckiem wspólnie przejrzyjcie profile, które obserwuje, porozmawiajcie, których z nich dobrze byłoby nie obserwować, ze względu na wartości, które promują. Pokazuj dziecku różnorodne treści i różnorodność wyglądów, pokazuj osoby, których popularność w mediach społecznościowych nie opiera się na ich wyglądzie.
             Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa
            Naucz dziecko, że jego wartość nie zależy od tego jak wygląda, a atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody nie powinno być jego celem. Wspieraj dziecko w świadomym rozwoju i odkrywaniu swoich mocnych stron.
             Słuchaj, pytaj, odpowiadaj
            Okres dorastania, kiedy ciało się zmienia jest dla dziecka czasem wielu wątpliwości i wyzwań. Nierealne wzorce urody i waga jaką młodzi ludzie w sieci przywiązują do oceny dodatkowo komplikują sytuację. U wielu dzieci powodują dyskomfort i poczucie presję poprawy wyglądu. Wsłuchuj się w potrzeby i wątpliwości dziecka dotyczące kwestii ciała i wyglądu. Dopytuj i odpowiadaj. Wspieraj dziecko w ciałopozytywnym rozwoju.
             Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie
            Co trzeci nastolatek doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu. Rozmawiaj z dzieckiem o przemocy w sieci. Przekaż mu, ze to negatywne zachowanie do którego nikt nie ma prawa. Rozmawiajcie o tym jak ważne jest wsparcie dla ofiar hejtu. Umów się z dzieckiem, że w sytuacji kiedy jest świadkiem lub ofiarą hejtu znajdzie u ciebie troskę i wsparcie. Nie oceniaj negatywnie wyglądu dziecka. Nawet pozornie niewinne żarty na temat wyglądu dziecka mogą obniżać jego samoocenę, powodować dyskomfort oraz przekonanie o potrzebie zmiany. Nie oceniaj też negatywnie wyglądu kolegów i koleżanek dziecka oraz innych osób. Nadaje to wysokie znaczenie wyglądowi i powoduje stres związany z poczuciem ciągłej oceny i oczekiwań względem wyglądu.

             Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem Mówi dziecku, że ciało jest bardzo ważne i należy o nie dbać. Nie dlatego jednak, żeby w określony sposób wyglądać, tylko dla sprawności i zdrowia. Pokazuj dziecku jak może słuchać swojego ciała i rozpoznawać co jest dla niego dobre, a co mu nie służy. Razem z dzieckiem szukaj aktywności fizycznych, które będą mu sprawiać przyjemność, i pomogą budować kontakt z ciałem i jego możliwościami.

             Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody Uświadamiaj dziecko, że kultura promuje określone wzorce urody. – w reklamach, w mediach społecznościowych. Często bazują one na nierealnych, przetworzonych cyfrowo wizerunkach popularnych osób. Kiedy na co dzień mamy kontakt z takimi obrazami, to mogą zostać włączone do naszego systemu wartości.Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak treści które ogląda online mogą wpływać na jego nastrój ina to jak się czuje, jak postrzega siebie i swoje życie. Z młodszym dzieckiem wspólnie przejrzyjcie profile, które obserwuje, porozmawiajcie, których z nich dobrze byłoby nie obserwować, ze względu na wartości, które promują. Pokazuj dziecku różnorodne treści i różnorodność wyglądów, pokazuj osoby, których popularność w mediach społecznościowych nie opiera się na ich wyglądzie.

             Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa Naucz dziecko, że jego wartość nie zależy od tego jak wygląda, a atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody nie powinno być jego celem. Wspieraj dziecko w świadomym rozwoju i odkrywaniu swoich mocnych stron.

             Słuchaj, pytaj, odpowiadaj Okres dorastania, kiedy ciało się zmienia jest dla dziecka czasem wielu wątpliwości i wyzwań. Nierealne wzorce urody i waga jaką młodzi ludzie w sieci przywiązują do oceny dodatkowo komplikują sytuację. U wielu dzieci powodują dyskomfort i poczucie presję poprawy wyglądu. Wsłuchuj się w potrzeby i wątpliwości dziecka dotyczące kwestii ciała i wyglądu. Dopytuj i odpowiadaj. Wspieraj dziecko w ciałopozytywnym rozwoju.

             Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie Co trzeci nastolatek doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu. Rozmawiaj z dzieckiem o przemocy w sieci. Przekaż mu, ze to negatywne zachowanie do którego nikt nie ma prawa.Rozmawiajcie o tym jak ważne jest wsparcie dla ofiar hejtu. Umów się z dzieckiem, że w sytuacji kiedy jest świadkiem lub ofiarą hejtu znajdzie u ciebie troskę i wsparcie.

             

            https://youtu.be/H1DJ5QPpMbg

            https://youtu.be/jwJbgHlX39g

            https://youtu.be/v9h4qIeP-Eg

            Partnerem akcji jest portal Librus. Kampanię “Ciało nie określa” wspierają: Fundacja Orange,
            Snowdog oraz TikTok.
            Nasza szkoła przystąpiła do kampanii.

          • UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA STYPENDIÓW SPORTOWYCH PRZEZ WÓJTA GMINY ZDUŃSKA WOLA ORAZ SPOTKANIE Z ANETĄ WITKOWSKĄ.

          • 13 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów sportowych wójta gminy Zduńska Wola, uzdolnionym sportowcom naszej gminy. Wśród wyróżnionych nie zabrakło absolwentów naszej szkoły. Odwiedził nas również gość specjalny - Pani Aneta Witkowska, wicemistrzyni świata w pływaniu, która podzieliła się z naszymi uczniami i zaproszonymi gośćmi wspomnieniami, zaprezentowała medale i filmy ze swoich wypraw. Nie zabrakło części artystycznej przygotowanej przez naszych uczniów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości. 

          • W KRAINIE SYMETRII !!!!!

          • Matematyka może być fascynującą !!! Przekonali się o tym uczniowie klasy VI-tej , którzy pod okiem nauczyciela matematyki Moniki Banaś-Winiarskiej wykonali prace z wykorzystaniem symetrii.  Oto krótka fotorelacja z zajęć:

          • KWALIFIKACJE W WOJEWÓDZKICH KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH

          • W listopadzie odbywały się etapy szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z poszczególnych przedmiotów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się troje naszych uczniów:

            JĘZYK POLSKI - Natalia Kluska (kl.8b) oraz Kinga Matusiak (kl.8b) - opiekun mgr Edyta Rembowska.  

            MATEMATYKA - Kinga Matusiak (kl.8b) - opiekun mgr  Monika Banaś - Winiarska  

            CHEMIA - Szymon Stępień (kl.8a) - opiekun mgr Mariola Baluch

            Serdecznie gratulujemy, życzymy owocnej nauki i dalszych sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

          • MATEMATYCZNA MOC MINERCRAFTA.

          • Minecraft Education Edition to wartościowa pomoc dydaktyczna, o której ostatnio przekonali się uczniowie klasy 5a. Na lekcjach matematyki poprzez zabawę realizowali tematy porównywania ilorazowego i różnicowego w atrakcyjnym dla siebie środowisku. Szkoła dzięki zaangażowaniu pani Moniki Majchrzak przystąpiła do ogólnopolskiego projektu oGRAJmatmę. W kolejnych miesiącach uczniowie regularnie będą podejmować wyzwania matematyczne i realizować je za pomocą gry Minercraft.

          • SZKOŁA ZE SMAKIEM - ZAJĘCIA KULINARNE

          • Od października 2022 roku w ramach działalności świetlicy szkolnej prowadzone są w naszej szkole zajęcia kulinarne o nazwie "Szkoła ze smakiem".

            Uczestnicy zajęć dzięki sprzętom zakupionym w ramach programu Labolatorium Przyszłości samodzielnie tworzą smakowite potrawy. Mali kucharze wypróbowują przepisy na pyszne śniadanka, dania obiadowe oraz desery. Zobaczcie jak dobrze się przy tym bawili.

          • ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE.

          • W szkole było dziś wesoło, andrzejkowo, kolorowo. Dzieci kostkami rzucały, zawody losowały, buty ustawiały, jabłka strugały. Ciut zabawy i wariacji uczy integracji. Uśmiech dziecka jest bezcenny, szczególnie w tak pochmurny dzień jesienny.

          • PRÓBNE EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW

          • W dniu dzisiejszym nasi ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny. Choć jest to tylko forma próbna, to wszyscy staramy się, by wszystko wyszło jak najlepiej. Naszym ósmoklasistom życzymy połamania długopisów!

          • POSZERZONE GRONO BIELANEK

          • W niedzielę 06.11.2022 podczas Mszy św. o godz. 11:00 do grona bielanek dołączyło kilka dziewcząt z naszej szkoły. Kandydatki na bielanki otrzymały poświęcone medaliki. Starsza grupa dziewcząt z koła bielańskiego otrzymała pelerynki jako znak  przynależności do Maryi Niepokalanej.

            Życzymy  wytrwałości w tej przepięknej służbie Maryjnej.

          • PIERWSZE KROKI W (CYBER)ŚWIECIE

          • 25 października 2022 roku ruszyła kampania pod nazwą „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”, adresowana do rodziców i opiekunów przedszkolaków. Jej celem jest wsparcie dorosłych w nauczaniu dzieci bezpiecznego korzystania z cybermediów (czyli Internetu, smartfonów, tabletów itd.). Kampania trwać będzie do końca 2023 roku.

            W ramach kampanii przygotowywane są różne działania, z których mogą korzystać rodzice.
            Pierwszym z nich jest strona internetowa (pierwszekroki.net). Można na niej znaleźć wiele przydatnych informacji na temat wychowania dzieci w dobie cybermediów. Rodzice mogą dowiedzieć się, czym są uzależnienia behawioralne, jakie zachowania są ryzykowne, a jakie bezpieczne. Na stronie znajdują się też zalecenia i porady specjalistów zajmujących się wychowaniem i nowymi mediami, w tym:
            • Od jakiego wieku i ile czasu dzieci mogą spędzać w cyberświecie?
            • W jaki sposób rodzice powinni towarzyszyć dziecku w cyberświecie?
            • Jak bezpiecznie używać cybermediów z dziećmi?
            • Czego robić nie wolno?
            • Jakie są zagrożenia?
            Na stronie, oprócz praktycznych porad, zamieszczono także opisy przykładowych zabaw, które wzmacniają więzi pomiędzy dziećmi i rodzicami oraz wspierają dzieci w rozwoju. Osoby poszukujące bardziej bezpośredniej pomocy mogą skorzystać z wykazu specjalistycznych telefonów zaufania i platform dla dorosłych (w tym rodziców) i dzieci. W tym roku wyprodukowano spoty telewizyjny i radiowy, które emitowane będą w mediach.
            W 2023 roku zostanie opublikowany poradnik dla rodziców, na temat sposobów postępowania w trudnych wychowawczo sytuacjach dotyczących dzieci i cybermediów. Kampanię, na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, realizuje Fundacja Poza Schematami.

            Strona kampanii  https://pierwszekroki.net/

            Pierwsze kroki w (cyber)Świecie - zróbmy je razem  https://www.youtube.com/watch?v=jC0vcIo1PuE&t=11s

            Używanie urządzeń ekranowych przez dzieci  https://www.youtube.com/watch?v=LmRXKsDH1Zc&t=1s

            Używanie mediów elektronicznych przez dzieci w wieku przedszkolnym – najważniejsze zalecenia dla rodziców
            1. Brak ekranów do pewnego wieku
            Używanie urządzeń cyfrowych, zwłaszcza z małymi ekranami (takich jak tablety czy smartfony) może
            mieć negatywny wpływ na rozwój małych dzieci. Dlatego specjaliści (np. z Amerykańskiego
            Towarzystwa Pediatrycznego) rekomendują, aby dzieci do 2. roku życia nie używały żadnych
            urządzeń cyfrowych.
            2. Ekrany pobudzają, a przed snem jest czas na wyciszenie
            Treści, które oglądają dzieci na telefonach czy tabletach, są bardzo często przepełnione kolorami i
            dźwiękami, które mają przyciągnąć ich uwagę. Takie treści (w postaci gier czy bajek) mają bardzo
            często efekt pobudzający. Oznacza to, że dzieci nie powinny ich oglądać przed snem. Zdecydowanie
            lepsze będą audiobooki czy bajki relaksacyjne, których się słucha bez oglądania, albo przytulenie
            przez rodzica – wszystko po to, aby pomóc dziecku się wyciszyć i uspokoić.
            3. Zawsze razem
            Korzystanie z urządzeń cyfrowych przez małe dzieci powinno się odbywać razem z rodzicem lub
            opiekunem, a nie zamiast niego. Jeśli rodzic jest obecny, może zareagować, wyjaśnić, przywołać
            wydarzenia czy przygody, które lepiej obrazują to, co się właśnie wydarzyło w bajce czy grze. Jeśli
            rodzic uzna, że to już czas, aby wprowadzić urządzenia cyfrowe (tablet, telefon), to lepiej zrobić to
            wspólnie – razem obejrzeć bajkę, film o zwierzętach, zagrać w grę dostosowaną do wieku dziecka.
            Wprowadzenie do świata sieciowego powinno odbywać się także w taki sposób, aby dziecko (nieco
            starsze) nauczyło się korzystać i czerpać korzyści z nowości technicznych. Doświadczenie przez
            dziecko tego, jak szukać i co (wartościowego) można znaleźć w Internecie, do czego może on służyć,
            w jaki sposób można z niego skorzystać, jest bardzo wartościowym doświadczeniem. Rodzice
            wspólnie z dzieckiem mogą poszukać przepisu na ciasto i wspólnie z nim je zrobić; poszukać
            wspólnie z dzieckiem przepisu na zdrowe frytki, sprawdzić razem z dzieckiem, jaka będzie pogoda
            (np. czy będzie padało) itp.
            4. Tylko sprawdzone i znane rodzicowi treści
            Jeśli zdarza się (najlepiej rzadko), że dziecko ogląda bajki czy korzysta z urządzenia bez rodzica, to
            powinny to być treści znane rodzicowi. Rodzic powinien znać nie tylko tytuł bajki czy gry, ale i
            posiadać ogólne informacje o nich. Dobrze jest wcześniej przygotować sobie zestaw bajek czy gier,
            których treść rodzic obejrzy od początku do końca i zastanowi się, co dobrego może wynikać dla
            dziecka z kontaktu z nimi. Poza treściami ewidentnie szkodliwymi dla dzieci (agresja, wulgarny język,
            erotyka) dana treść może być niedostosowana do naszego dziecka. Przykładowo bajka, gdzie główny
            bohater ma wiele przygód i akurat w tej jednej spotyka chomika, wydaje się niezagrażająca, chyba że
            nasze dziecko właśnie straciło chomika i jest to dla niego przykre doświadczenie. Przeżywanie go w
            samotności może być trudne dla dziecka, a gdy rodzic ogląda bajkę wspólnie z dzieckiem, może
            zareagować odpowiednio wcześnie, przypomnieć przyjemne czy zabawne chwile z ulubionym
            zwierzątkiem, przytulić.
            5. Lepiej offline
            Treści, z których dziecko może korzystać online, niosą ze sobą kilka niebezpieczeństw. Po pierwsze,
            materiały dostępne online nie są w 100% do przewidzenia, np. oglądając kreskówkę online jesteśmy
            narażeni na reklamy (często kolorowe, głośne obrazy przykuwające uwagę dziecka), treści agresywne
            czy niebezpieczne. Po drugie, opcja online pozwala na kontynuowanie oglądania – bardzo często
            kolejnej bajki czy treści (czasem przeplatane reklamami) pojawiają się bez konieczności kliknięcia
            przycisku „dalej”. Takie sytuacje nie sprzyjają rozwojowi umiejętności planowania czy samokontroli.
            6. Zasady ekranowe (i nie tylko) od najmłodszych lat
            Badania w obszarze psychologii rozwojowej pokazują, że najlepszym środowiskiem dla rozwoju
            dziecka jest takie, które jest przewidywalne, które ma swoje ramy. W odniesieniu do używania
            urządzeń mobilnych oznacza to, że większa przewidywalność i ramy są wtedy, kiedy dziecko zna
            zasady związane z używaniem, np. limit czasu albo bajek dziennie. Wprowadzenie takich zasad
            sprzyja rozwojowi umiejętności samokontroli u dziecka i umożliwi dziecku rozwijanie innych
            zainteresowań i form spędzania czasu. Zasady wprowadzone od początku zmniejszają ryzyko
            nadużywania czy nieprawidłowego używania urządzeń w przyszłości.
            7. Nie jako nagrodę czy uspokojenie
            Zdarza się, że rodzice używają urządzeń cyfrowych jako nagrody albo kary. Obiecują, że za zjedzony
            obiad będzie dodatkowa bajka, a za brak posprzątania zabawek nie będzie bajki. Praktycy proponują
            przeformułować określenie „kara” na „konsekwencje”, np. jeśli mamy ustalone zasady i po spacerze
            dziecko może oglądać bajkę/bajki przez 15 minut, a jeśli będzie bardzo dużo czasu spędzało na
            zdjęciu butów, odwieszeniu kurtki na swoje miejsce, to przepadnie czas na bajkę. Podobnie w
            przypadku wstawania rano czy innych zdrowych nawyków, których rodzice chcą go nauczyć. Ale
            zasada ta powinna być dziecku znana, nie zaś wymyślona „na bieżąco”, żeby wymusić dane
            zachowanie.
            8. Przykładowe sposoby na uspokojenie dziecka (bez urządzeń cyfrowych)
            W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, nieco inne sposoby na jego uspokojenie są
            skuteczne. W przypadku niemowląt przytulenie dziecka, odizolowanie go od dźwięków (np. poprzez
            otulenie kocykiem) wraz z wyciszeniem siebie samego (siebie samej) może być skuteczne. Dzieci w
            wieku przedszkolnym mają trudności z radzeniem sobie z frustracją, gdy napotkają przeszkodę w
            realizacji swojej woli. Jest to związane z rozwojem układu nerwowego i ograniczonej jeszcze
            umiejętności samoregulacji. Zatem krzyki czy obrażanie się są typową reakcją dziecka w tym wieku.
            Ale nie oznacza to, że rodzic pozostaje bezradny.
            Po pierwsze – przytulenie;
            po drugie – odwrócenie uwagi czymś, co jest dookoła, można mieć w torebce czy plecaku jakąś małą
            zabawkę (co zwróci uwagę dziecka);
            po trzecie – afirmacja uczuć – rozpoznanie, jak się dziecko czuje i powiedzenie tego, np. dobrze się
            bawisz w piaskownicy i nie chcesz już iść.
            Warto wtedy przywołać zasadę, którą wcześniej ustaliliśmy, np. ale umówiliśmy się, że o tej godzinie
            pójdziemy do domu. Jeśli dziecko się złości, czasem dobrze jest dać mu (bezpieczną) przestrzeń do
            tego i spokojnym głosem powiedzieć, iż rozumiemy, że jest smutne, złe itp. Z dzieckiem, które jest w
            apogeum złości czy ogólnie w silnych emocjach, nie ma możliwości rozmowy. Warto rozmawiać z
            dzieckiem o emocjach nie tylko wtedy, kiedy się złości, ale też kiedy się cieszy albo kiedy jest smutne.
            Pomocne mogą być pytania: skąd wiesz, że jesteś szczęśliwy? Gdzie w ciele czujesz szczęście? Po
            czym poznać, że ktoś jest szczęśliwy, albo smutny
            9. Rodzicu – sprawdź swoje nawyki
            Rodzice są wzorcami do naśladowania dla swoich dzieci, zwłaszcza gdy są one jeszcze w wieku
            przedszkolnym. Zatem obserwowanie przez dziecko, jak rodzic korzysta z urządzeń, jak wchodzi z
            nimi w interakcje (rozmawia, śmieje się, jest wpatrzony), będzie przekładało się na zainteresowanie ze
            strony dziecka. Zatem zalecamy rodzicom przyjrzenie się, jak korzystają z urządzeń cyfrowych – czy
            jest to za każdym razem niezbędne, czy nie ma innego sposobu na odprężenie się.