• "PEGI" OZNACZENIA GIER KOMPUTEROWYCH - ważna informacja dla rodziców

• PEGI zachęca rodziców do prowadzenia na bieżąco dialogu z dziećmi na temat gier – najlepiej w czasie
            wspólnej gry. Taka rozmowa, zwłaszcza z młodszymi dziećmi, to doskonały punkt wyjścia, aby uzgodnić
            pewne zasady – zarówno dotyczące czasu gry, limitu wiekowego zgodnie z PEGI, interakcji online,
            ogólnego zachowania, jak i wydawania pieniędzy w ramach gry. To w istotny sposób zmniejsza potencjalne
            ryzyko i daje rodzicom pewność, że ich dzieci traktują gry jako hobby.
            PEGI zapewnia porady dotyczące stosowności treści gry, biorąc pod uwagę wiek dziecka. Każde dziecko
            jest jednak inne. To rodzice powinni ostatecznie zdecydować, co ich dzieci mogą oglądać i czego mogą
            doświadczać. Oprócz udostępnienia większości narzędzi do kontroli rodzicielskiej, które pozwalają
            monitorować i ograniczać wszystkie aspekty środowiska gier dziecka, zachęcamy rodziców, aby:
             Zawsze zwracali uwagę na rating wiekowy PEGI wskazany na opakowaniu gry lub w sklepie
            internetowym.
             Przeczytali lub obejrzeli streszczenie lub recenzję gry. Najlepiej, jeżeli zagrają w grę sami...
            ... lub razem ze swoimi dziećmi – to najlepszy sposób, żeby się dowiedzieć, co dzieciom najbardziej
            podoba się w grach. Mieli dzieci na oku w czasie gry oraz zachęcali je do rozmawiania o grach, które
            lubią. Wyjaśnili, dlaczego niektóre gry mogą nie być (jeszcze) odpowiednie.
             Uzgodnili ilość czasu, jaką dziecko może poświęcić na gry w ciągu dnia i tygodnia.
             Wyznaczyli limity (wiek, czas, wydatki, dostęp online) z wykorzystaniem narzędzi do kontroli
            rodzicielskiej.
             Zachęcili dzieci do robienia sobie regularnych przerw.
             Mieli świadomość, że w ramach gier może istnieć możliwość zakupu dodatkowych treści do ściągnięcia.
             Powiedzieli dzieciom, aby nie podawały swoich danych osobowych. Gry online odbywają się w
            wirtualnym środowisku, w którym gracze mają możliwość integracji z innymi, nieznanymi uczestnikami.
             Przypominali dzieciom o konieczności zgłaszania nieodpowiednich zachowań, np. zastraszania, gróźb
            czy stosowania wulgarnych słów, wyświetlania niepożądanych treści lub zaproszeń do spotkań w świecie
            rzeczywistym.
             Zgłaszali niewłaściwe zachowania z wykorzystaniem odpowiednich mechanizmów skarg w ramach gier,
            na platformach lub stronach internetowych gier.
             Powiedzieli dzieciom, że nie powinny spotykać się z innymi graczami, chyba że w towarzystwie
            rodziców.

• WYSTĘPY WOKALNE NASZYCH UCZNIÓW.

• W sobotę 20 maja na terenie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Wojsławicach odbył się festyn „Piknikowo i sportowo aktywnie i zdrowo z Województwem Łódzkim”, na którym swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Nasi młodzi artyści otrzymali również z rąk Pana Wójta Henryka Staniuchy upominki. Gratulujemy występu.

• NASI UCZNIOWIE NAJLEPSI NA POWIATOWYCH POTYCZKACH MATEMATYCZNYCH

• 9 maja 2023 r. w  Zespole Szkół im. Jana Pawła II  w Czechach  odbyły się XX Powiatowe Potyczki Matematyczne.

Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

I miejsce - Wiktoria Maniewska (klasa Va)

I miejsce - Zuzanna Marciniak (klasa Vb)

II miejsce - Szymon Winiarski (klasa Va)

III miejsce - Kinga Matusiak (klasa 8b)

Wszystkim uczniom gratulujemy, a Zuzi oraz Wiktorii życzymy dalszych sukcesów, tym razem w Międzypowiatowych Potyczkach Matematycznych, które odbędą się 6 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 w Łasku.

W tym roku aż 19 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Powiatowych Potyczkach Matematycznych. Uczniów przygotowywały nasze Panie matematyczki: Monika Banaś-Winiarska, Mariola Baluch i Monika Majchrzak.

• MARCIN PRUS GOŚCIEM NASZEJ SZKOŁY.

• 18 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z Marcinem Prusem – siatkarzem, wielokrotnym reprezentantem Polski, ambasadorem Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Pan Marcin poprowadził dla naszych uczniów niezwykłe warsztaty. Rozpoczął, od przypomnienia wszystkim zasad kultury osobistej i jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka. Następnie zachęcał do nauki,  spełniania marzeń, konsekwentnego dążenia do celu i pokonywania własnych słabości.

Ostrzegał, że w świecie dorosłych nie ma miejsca na lenistwo. Uprzedzał również, że wybieranie prostej i nic nie wymagającej drogi nie popłaca. Pan Marcin tłumaczył, że tylko podjęty wysiłek i trening czyni mistrza. Zachęcał także do uprawiania sportu, który daje nam wielką satysfakcję, możliwość poznawania nowych ludzi, podróżowania, a przede wszystkim wpływa korzystnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dziękujemy za pouczające spotkanie.

W czasie spotkania wykorzystano aparat fotograficzny Canon EOS R z programu "Laboratoria przyszłości" do cyfrowego dokumentowania spotkania.

• "CHRZEST POLSKI" - III Ogólnopolski Konkurs na prezentację multimedialną

Możemy pochwalić się kolejnym sukcesem naszej uczennicy. Patrycja Jankowska z kl. 8c została wysoko oceniona w dwuetapowym konkursie na poziomie ogólnopolskim dot. Chrztu Polski. Jej prezentacja uzyskała III miejsce! Opiekunem projektu była Pani Agnieszka Cichowicz.

GRATULUJEMY!

• UTRUDNIENIA W RUCHU DROGOWYM (przy szkole)

• W wyniku przebudowy przejazdu kolejowego przy ul. Szadkowskiej i wyznaczeniu drogi gminnej w Janiszewicach (przy szkole) jako drogi objazdowej, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janiszewicach apeluje do  wszystkich uczniów i rodziców o ostrożność i uwagę. Remont potrwa w dniach 10-19 maja 2023r.