Tym razem pracownia polonistyczna zamieniła się w salę rozpraw. Nasi najstarsi uczniowie z klasy 8 z powagą godną prawdziwych prawników wcielili się w obrońców oraz oskarżycieli bohatera literackiego. Nie mogło zabraknąć sędziego oraz ławników, ale przede wszystkim wielkich emocji wśród prowadzących i świetnej zabawy.
SĄD NAD JACKIEM SOPLICĄ.
- 2
APEL PAPIESKI.
Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający postać papieża Polaka - Jana Pawła II. Poniżej fotorelacja z uroczystości.
18Zdjęcia zostały wykonane aparatem Canon EOS R zakupiony m w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
WYCIECZKA KLASY SIÓDMEJ I ÓSMEJ
W ubiegły piątek uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Mieli okazję zobaczyć w Multikinie film o przezwyciężaniu własnych ograniczeń oraz poszukiwaniu sensu życia. "Siła naszych marzeń" to opowieść, która wzrusza i uświadamia, jakie jest znaczenie pasji w życiu człowieka.
Po seansie uczniowie spędzili czas na kręgielni i w pizzerii. Niektórzy zostali nawet królem kul...
3
ZAJĘCIA Z PROGRAMOWANIA.
Na zajęciach z programowania tym razem zajęliśmy się … muzyką. Postanowiliśmy stworzyć program, który sterowany platformą Arduino wykonywał najbardziej znaną w Polsce kołysankę.
Zajęcia odbywały się z wykorzystaniem środowiska programistycznego BeCreo, zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.3
"ŚLADAMI PATRONA KS. JANA TWARDOWSKIEGO.
Zajęcia z wychowawcą w klasach 5 miały nieco inny charakter. Grupy połączyły siły i uczestniczyły w lekcji otwartej poświęconej naszemu Patronowi, którą zorganizowały i poprowadziły wychowawczynie obu klas - Pani Edyta Rembowska oraz Pani Aneta Sitek-Rutkowska. Opowieściom i anegdotom towarzyszył niezwykły, klimatyczny wystrój klasy oraz pyszny, słodki poczęstunek.
3
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Wszystkim Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom składamy serdeczne życzenia zdrowia, dalszych sukcesów i osiągnięć szkolnych i zawodowych, satysfakcji z pracy oraz pomyślności w życiu osobistym.
"Naszej Pani dziś składamy słoneczne życzenia: zdrowia, szczęścia i radości i marzeń spełnienia. Aby zawsze było słońce i uśmiech na twarzy, aby wszystko się spełniło o czym Pani marzy."
4
CHARYTATYWNE KORKI ... akcja wolontariatu
Nasi dzielni uczniowie zapełnili serduszko w mig!
1
KIERMASZ DLA DANIELA - akcja wolontariatu
We wrześniu wolontariat zbierał datki na rzecz Daniela, chłopca z Afryki, którego adoptowała nasza szkoła. Zebraliśmy 400 zł! Dziękuję wszystkim rodzicom oraz całej Społeczności Szkolnej za wielkie serce.
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE W GRUPIE PRZEDSZKOLAKÓW.
Wczoraj młodsza grupa przedszkolaków uczestniczyła w pierwszych zajęciach profilaktycznych w ramach innowacji "Bajkoterapia logopedyczna".
Głównym założeniem innowacji jest zastosowanie bajek jako dwutorowego działania logopedycznego polegającego na usprawnianiu narządów mowy oraz wspieraniu dziecka w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. W czasie zajęć dzieci w skupieniu wysłuchały opowieści, aktywnie odwzorowały zaproponowane im ćwiczenia usprawniające motorykę narządów artykulacyjnych, a także rozmawiały o roli przyjaciół w życiu każdego z nas.
Zajęcia prowadziła logopedka - pani Justyna Ignatowska
ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W TERENIE (klasa 3b)
- 3
ZAJĘCIA Z KLEKSOGRAFII.
Dziś na lekcji języka polskiego w klasie 4B odbyły się zajęcia z kleskografii. "Akademia Pana Kleksa"stanowiła niezwykłą inspirację dla uczniów, co widać na zdjęciach.
4
WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 3-CH
- 11
ZAJĘCIA TERENOWE W KLASIE 2
- 10
ERASMUS+
CZWARTEK (jedenasty dzień pobytu)
Wszystko co dobre, szybko się kończy i nasz pobyt w przepięknym kraju śródziemnomorskim dobiega końca... Dziś odwiedziliśmy uczniów ze szkoły partnerskiej w Leptokarii. Ostatnia wizyta u naszych rówieśników stałą się szansą nie tylko poznania kultury tego słonecznego kraju, ale także wypromowania naszego regionu i naszej szkoły. Wyświetliliśmy prezentację multimedialną, dzięki której mogliśmy pokazać, jak wygląda edukacja w Polsce i szkoła, w której się uczymy. Prezentację opatrzyliśmy komentarzem w języku angielskim. Na zakończenie ruszyliśmy do wspólnej zabawy, tańczyliśmy ludowy grecki taniec i belgijkę.
2W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w spotkaniu pożegnalnym. Był to dobry czas podsumowania. Spędziliśmy go w dobrej atmosferze w obecności wszystkich tych, którzy przez cały nasz pobyt czuwali nad tym, by nikomu niczego nie brakowało. Chcieliśmy skorzystać z niepowtarzalnej okazji i wcieliliśmy się w rolę bogów greckich... zabawa była przednia! Niektórzy z nas korzystając ze wspaniałej pogody po raz ostatni postanowili skorzystać z kąpieli, inni wykorzystali czas na łowienie ryb.
7Co wynieśliśmy z pobytu z niezwykle malowniczej Grecji? Każdy coś innego, bo każdy z nas przyjechał z własnymi oczekiwaniami. Bez wątpienia wielokrotnie występowaliśmy w roli dziennikarzy, by przeprowadzać wywiady, tworzyć newsy, szukać dobrych ujęć do budowania bazy zdjęć... Za każdym razem przełamywaliśmy własne bariery, by komunikować się w języku angielskim i nawiązywać konwersację z Grekami. Otrzymaliśmy też porządną dawkę wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sieci i technologii informacyjno-komunikacyjnej. Kompetencje te zdobywaliśmy w komfortowych warunkach i w obecności otwartych, sympatycznych ludzi. Ale to nie wszystko... podziwialiśmy niewyobrażalne widoki Riwiery Olimpijskiej, dostrzegaliśmy obecność greckiego ducha w przypadkowo zauważonej rzeźbie, cytacie i obiekcie kulturalnym. Traktowaliśmy to, jako urywek rozmowy prowadzonej z przodkami. Mówi się o greckiej naturze, że w swobodny i naturalny sposób łączy pierwiastek boski z ziemskim, a stworzony przez Greków model życia jawi się, jako wzorzec zrównoważenia i balansu... Doświadczyliśmy tego biorąc udział w dwóch fakultatywnych wycieczkach (Meteory, Wyspa Skiathos). Są to wartości dodane. Jak pisał C.K.Norwid „Nie sama historia jest historią, ale i urobione o niej pojęcie”.
ERASMUS+
ŚRODA (dziesiąty dzień pobytu)
Środa upłynęła nam pod znakiem zabawy: wybraliśmy się na wyspę Skiathos, w archipelagu Sporady Północne, w Zatoce Pegazytyjskiej na Morzu Egejckim. Podczas rejsu, zanim kapitan Panagiotis zachęcił nas do zabawy, obserwowaliśmy liczne wyspy. Zachwyciła nas magiczna Wyspa Trikeri. Po drugiej zaś stronie widzieliśmy znacznie od niej większą Eubeę. Zaskoczyło nas, jak Zatoka Pegazytyjska niepostrzeżenie staje się otwartym morzem. Zabawa na statku to nie tylko tańce – okazało się, że w momencie wypływania z portu, niespodziankę sprawiły nam delfiny. Płynąc przez kilka minut wzdłuż obu burt, dostarczyły okazji do zachwytu, radości i podziwu. Nie było nikogo kto by nie filmował tych pięknych ssaków.
19Wkrótce nastąpił kulminacyjny moment: Kapitan Panagiotis wraz załogą zaprezentowali nam sirtaki, tradycyjny ludowy, grecki taniec. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to od nas zależało powodzenie tej zabawy. Strofowani w humorystyczny sposób przez kapitana poddaliśmy się treningowi kroków i tanecznych ruchów. Udało nam się to doskonale – zabawa trwała w najlepsze przy dźwiękach greckiej muzyki.
Roztańczeni, rozbawieni ujrzeliśmy nagle niezwykły pejzaż. Przed nami wyłoniła się Wyspa Skiathos, a właściwie jej stolica o tej samej nazwie. Była to prawdziwa uczta dla naszych oczu: białe domki z niebieskimi okiennicami, meandrujące pośród miejskich wzgórz uliczki, ażurowe wieże kościołów, Stary i Nowy Port. Oszołomił nas ten pejzaż, więc dalej, poddając się ciekawości i intuicji ruszyliśmy, by zdobywać to niezwykłe miasteczko.
Na tym nie koniec naszych przygód, bo oto po powrocie na statek i półgodzinnej zaledwie podróży ujrzeliśmy coś zgoła innego, rozległą piaszczysta plażę Koukounaries. Piasek mienił się drobinkami miki, która przypominała brokat. Kąpiel w pełnym słońcu była świetnym relaksem po kilkugodzinnym zwiedzaniu miasta. Powrót do portu Achillio minął bardzo szybko podczas dyskoteki na statku w rytm znanych przebojów. Choć wycieczka miała miejsce w dzień powszedni, dla nas był on dniem niezwykłej przygody i niedającej się zapomnieć zabawy.
ERASMUS+
WTOREK (dziewiąty dzień pobytu)
Grecy to przyjaźni i życzliwi ludzie, mogliśmy się o tym przekonać, goszcząc w partnerskiej szkole w Leptokarii. Zaoferowano nam tu wyjątkowo ciekawe doświadczenia kulturowe, ale też stworzono absolutnie najlepsze warunki, by doskonalić swoje kompetencje komunikacyjne. Okazją do tego była wspólna zabawa na świeżym powietrzu i gra w siatkówkę oraz koszykówkę.
Nawiązaliśmy nowe znajomości, mieliśmy także niewątpliwie okazję zobaczyć, jak wygląda życie uczniowskie naszych greckich rówieśników.
Wizyta w partnerskiej szkole stała się też szansą nie tylko zapoznania się z kulturą tego słonecznego kraju, ale także wypromowania naszego regionu.
1Chętnie skorzystaliśmy też z możliwości odwiedzenia miejskiego targu, by zakupić pamiątki.
Nie mniej ciekawą okazała się wycieczka do miejscowości Neoi Poroi, podczas której wzięliśmy po raz kolejny udział w „grze miejskiej”. I znowu była to szansa na podszlifowanie języka angielskiego. Nagrodą dla wszystkich było zjedzenie pysznych lodów.
Kolejny raz przekonaliśmy się, że Grecy to otwarci i sympatyczni ludzie i mimo iż różnią się nasze kultury, to jednak jesteśmy w stanie znaleźć wspólne tematy i dobrze spędzić czas.
5
ERASMUS+
PONIEDZIAŁEK (ósmy dzień pobytu)
Drugi tydzień naszego pobytu w Grecji rozpoczęliśmy od udziału w szkoleniu w centrum OES, które oczywiście w języku angielskim poprowadził pan Christos. Była to doskonała okazja, by skatalogować zebrane do tej pory zdjęcia, zaopatrzyć je w tytuły i nadać opisy. Prezentacje multimedialne, tworzone w programie Canva, posłużą nam jako pamiątka z pobytu w tym słonecznym, bogatym w tradycje kraju śródziemnomorskim. I tym razem mieliśmy możliwość poszerzenia swoich kompetencji w zakresie technologii informatycznych.
4Niewielkie nadmorskie miejscowości greckie mają swój niepowtarzalny charakter, a każde z nich oferuje odmienną atmosferę. Tym razem pojechaliśmy do Platamonas, gdzie według tradycyjnych wzorców greckich wzniesiono Kościół św. Konstantego i Heleny.
Spacer krętymi uliczkami, wszechobecna cisza i zapachy lasu sprawiły, że można było oddać się tam pełnej regeneracji. W zacisznym nadmorskim zaułku udało nam się napotkać polskiego celebrytę – rapera Matę (Michała Matczaka).
ERASMUS+
NIEDZIELA (siódmy dzień pobytu)
Religia w Grecji jest jedną z najważniejszych wartości narodu, która przetrwała stulecia i jest elementem tożsamości narodowej Greków. Namacalnym dowodem na silny związek Greków ze swoją religią jest z pewnością mnogość przydrożnych kapliczek. Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy w drodze. Jej celem było zwiedzanie Athos – Świętej Góry w Grecji, zamieszkanej przez mnichów greckiego kościoła ortodoksyjnego. W trakcie podróży w kierunku Półwyspu Chalkidiki z pokładu autokaru obserwowaliśmy żyzne ziemie Tesalii, bogate m.in. w plantacje bawełny, czy rozciągające się po horyzont ogrody oliwne. Przejeżdżaliśmy przez ciekawe pod względem architektonicznym miasto Larisa, to trzecia, co do wielkości aglomeracja Grecji. Świadomość, że to tu urodził się Achilles, to w tym miejscu jest grób Hipokratesa, a Aleksander Wielki formował swą armię potęgowała wrażenie. W atmosferze oczekiwania i przywoływanych przez pana Krzysztofa, naszego rezydenta, niezwykłych ciekawostek dotarliśmy do Meteorów – ósmego greckiego cudu. Widok i zwiedzanie zawieszonych między ziemią a niebem tajemniczych klasztorów, zrobiły na nas piorunujące wrażenie i dostarczyło niesamowitych doznań. Mieliśmy także prelekcję dotyczącą pisania ikon.
17
ERASMUS+
SOBOTA (szósty dzień pobytu)
Mówi się, że każdy, kto odwiedza Rivierę Olimpijską, a dokładnie rzecz ujmując Region Pieria, powinien zobaczyć miejscowość Litochoro (zwany przez naszych rodaków greckim Zakopanym). Największą jego atrakcją jest Wąwóz Enipeas. Spacer wzdłuż rzeki dał nam możliwość obcowania z naturą: strome skalne ściany porośnięte roślinnością, na każdym kroku niezwykłe widoki, m.in. szczyt Olimpu, na którym wg. mitologii zasiadali greccy bogowie. Na koniec niezwykła atrakcja: wodospad i dwa niewielkie jeziorka (wg wierzeń to wanna Afrodyty - bogini miłości). Wąwóz i otaczające go łąki porośnięte są ziołami takimi jak: gojnik, oregano, tymianek, wykorzystywane w greckiej kuchni.
Popołudnie spędziliśmy na plaży. Wieczorem wzięliśmy udział w koncercie piosenek „eurowizyjnych” w wykonaniu naszych uczniów.
4
ERASMUS+
PIĄTEK (piąty dzień pobytu)
Grecja to nie tylko kraj tysiąca wysp i gór, słynie też z różnorodnej i smacznej kuchni.
Do przygotowania tradycyjnych dań wykorzystuje się głównie lokalne składniki takie jak: owoce morza, bakłażany, pomidory, cytryny, oliwę z oliwek, różne rodzaje ryb i mięs. Wszystko to jest przede wszystkim świeże, na wyciągnięcie ręki. Ciekawym doświadczeniem okazała się wycieczka na targ do malowniczej miejscowości Neoi Poroi. Mówi się, że Grecy kochają jeść i kochają karmić innych. Możemy się o tym przekonać w naszej hotelowej stołówce. Codziennie czekają na nas wspaniałe przysmaki lokalnej kuchni: tzatziki, souwlaki, moussaka i inne.
6Wyjątkowym wydarzeniem okazała się też wizyta w greckiej szkole w Leptokarii. Spotkanie było okazją, by porównać systemy edukacji i poznać rówieśników. Nawiązując konwersję uczniowie podszkolili swoje umiejętności językowe.
6Zwiedziliśmy też ruiny zamku w Platamonas. To twierdza wzniesiona w XI wieku przez Krzyżowców. Nic nie jest w stanie opisać wrażenia, jakie robi widok z murów obronnych na mityczną siedzibę bogów greckich z jednej strony i malownicze wybrzeże Morza Egejskiego z drugiej strony...
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie