ZABAWA I NAUKA W JEDNYM! GRY EDUKACYJNE NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO😊
kONKURSOWE RECYTACJE WIERSZA KS.J.TWARDOWSKIEGO
PRZYJACIELE ZIPPIEGO
W dniu 15 czerwca 2021 r odbyło się uroczyste zakończenie realizowanego w szkole w oddziale przedszkolnym - klasa "0" rekomendowanego programu promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”.
Celem programu było kształtowanie i rozwijanie umiejętności psychospołecznych u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Program uczy dzieci różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Program realizowany był przez cały rok szkolny przez pedagoga szkolnego Katarzynę Mazur- Raźniewską.
Dyplomy i upominki wręczyła dzieciom p. Renata Bryl, wicedyrektor szkoły.
ADOPCJA SERCA ... podopieczny naszej szkoły Nansen Ngangwa Daniel Divin
„Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i je za darmo żywić i ubierać na duszy i na ciele.”
Bł. Ks. Br. Markiewicz
Szanowna Pani Agnieszka Pluta,
Drodzy Uczniowie SP im. ks. Jana Twardowskiego
w Janiszewicach
Pragnę gorąco podziękować za aktywny udział w misyjnym dziele Kościoła,
za kontynuację „Adopcji serca”, otwarte serca i solidarność z ubogimi dziećmi Kamerunu.
Potwierdzam wpłatę 150 zł, która wpłynęła na nasze konto 7.06.2021r. i składam za nią szczere „Bóg zapłać”. Dziękujemy za każdą ofiarowaną złotówkę oraz modlitwę.
Przekazane przez Was środki przeznaczamy – zgodnie z intencją – na Dzień Dziecka dla Nansen Ngangwa Daniel Divin - 69 L w szkole podstawowej na misji Balengou. Uradujemy także słodyczami kolegów i koleżanki z klasy „adoptowanego” chłopca.
W jego imieniu oraz innych dzieci wypowiadamy szczere MERCI! czyli DZIĘKUJEMY!
Zapewniamy, że Siostry wraz z podopiecznymi są wdzięczne za każdy gest dobroci
i modlą się w intencjach Przyjaciół z Polski, dzięki którym ich życie staje się radośniejsze,
z nadzieją na lepszą przyszłość.
Z serdecznym pozdrowieniem, życząc obfitych łask Bożych i Opieki Matki Najświętszej
s. Eligia Opiłowska
/Referentka Misyjna Zgromadzenia/
Warszawa, 8.06.2021 r. Tel. 797 907 061; www.misje.michalitki.pl; e-mail: misje@michalitki.pl„
KORKI DLA OLI
- 5
Rak`n`roll
Kolejne osoby z naszej szkoły, które przekazały włosy na rzecz osób chorych na raka.
WYCIECZKA ROWEROWA DO LASU - KLASA 6a
W dniu 1 czerwca 2021 roku odbyła się wycieczka rowerowa klasy VI A . Trasa, którą pokonali uczniowie (Janiszewice, Korczew, Wojsławice, Janiszewice) bogata była w zadania dodatkowe oraz konkurencje, które wykonywali w czteroosobowych grupach. Za wykonane zadania można było zebrać punkty, które liczyły się do klasyfikacji zespołów. Na początku uczniowie na Placu Zabaw mieszczącym się przy SP im. ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach rozwiązali test dot. zasad ruchu drogowego ułożony przez panią mgr Anetę Sitek – Rutkowską. Następnie mierząc czas od szkoły do Korczewa musieli policzyć średnią prędkość z jaką pokonali trasę.
W kolejnym punkcie postoju, jakim był las w Wojsławicach, każda grupa wybrała jednego uczestnika, którego zadaniem było przejście z zasłoniętymi oczami po linii liczącej około pięciu metrów – linię tą wyznaczał nauczyciel. Kolejnym sposobem na zdobycie punktów przez uczniów był rzut szyszkami do wyznaczonego celu, rozwiązanie zagadek polonistycznych oraz układanie prac land-art ze skarbów lasu. Wycieczka została zakończona testem ze znajmości drzew. Zwycięzka drużyna wycieczki rowerowej to: Lena G., Zuzanna P., Krystian U. oraz Lena W. Zwycięzcom gratulujemy !!!!!! Organizatorem wycieczki był wychowawca klasy VI A pani mgr Monika Banaś – Winiarska.
MŁODZI ROWERZYŚCI NA START !!!!
7 czerwca 2021r. w naszej szkole zorganizowano praktyczny egzamin na Kartę Rowerową. Dzięki Mobilnemu Miasteczku Ruchu Drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi Oddziału Terenowego w Sieradzu. Pomimo stresu i tremy wszyscy uczniowie zdali pomyślnie. uczniowie ubiegający się o Kartę Rowerową mieli komfortowe warunki zdawania egzaminu. Mali uczestnicy ruchu drogowego muszą jednak pamiętać, iż znajomość przepisów i zdany egzamin nie zwalniają ich ze zdrowego rozsądku i ostrożności na drodze. Szerokiej i bezpiecznej drogi mali kierowcy:#)
Aneta Sitek-Rutkowska
3
CALINECZKA ... wizyta w teatrze
1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka ma swoje stałe miejsce w kalendarzu. W przeciwieństwie do tzw. świąt ruchomych obchody powiązane są z konkretną datą. Dzień Dziecka każdego roku obchodzimy 1 czerwca.
Dzień Dziecka to święto obchodzone nie tylko w Polsce. Zostało ustanowione w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Oficjalną przyczyną ustanowienia nowego święta było upowszechnienie ideałów i celów praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Dzień Dziecka obchodzony jest w różnych terminach niemal na całym świecie.
Co ciekawe, chociaż początek Dnia Dziecka datuje się na 1954 r., to pierwsze odnotowane w Polsce obchody pochodzą z lat 20. XX wieku. Wtedy święto dzieci związane było z Kościołem katolickim; dzień zaczynał się od wspólnej mszy rodziców i dzieci, po której wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i lekcje w obecności rodziców. Od 1994 r. w Polsce są tradycją obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Obchody dnia dziecka na świecie
Dzień dziecka w różnych krajach przypada na różne dni. Datę 20 listopada ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby podkreślić symboliczność dnia, kiedy uchwalono „Deklarację praw dziecka”. Jednak w 1955 r. każdy kraj członkowski ONZ mógł wybrać dowolny dzień. Efekt? Niektóre kraje celebrują dzień dziecka już w styczniu, inne dopero w listopadzie.
Pierwszy czerwca to data przyjęta przez cały blok państw socjalistycznych, która została podtrzymana po przemianach polityczno-ustrojowych lat 80. i 90. XX wieku. Efekt? Pierwszego czerwca Dzień Dziecka obchodzą także Czesi, Węgrzy, Litwini, czy Ukraińcy. W Niemczech dzień dziecka można obchodzić dwa razy i także - podobnie jak w Polsce - wynika to z wydarzeń historycznych. Do zjednoczenia wschodnia część Niemiec obchodziła Dzień Dziecka 1 czerwca, a zachodnia 20 września. Po połączeniu Niemiec uznawane są obie daty.
Za to we Francji i Włoszech dzień dziecka przypada na 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. W tych krajach dzień dziecka łączy się z dniem rodziny, podczas którego dzieci, oprócz prezentów, otrzymują od rodziców ciasto z wróżbą i koronę króla lub królowej. Tego dnia rodzice muszą spełnić każdą zachciankę dziecka.
Zupełnie inaczej święto dzieci wygląda w Japonii, gdzie chłopcy i dziewczynki obchodzą je inaczej i w innym czasie. Chłopcy obchodzą dzień dziecka 3 marca, a dziewczynki 5 maja. W dniu obchodów święta chłopca, którego w tamtejszej kulturze uznaje się za przyszłą głowę rodziny, wiesza się w ogrodach papierowe ryby - symbol rodziny w Japonii. Ryby są w różnych kolorach; czarna ryba oznacza ojca, a czerwona matkę. Ryba niebieskie symbolizuje syna i wiesza się ich tyle, ilu jest synów w danej rodzinie.
Dziewczynki natomiast, zgodnie ze stereotypem, w swoje święto stroją lalki w tradycyjne stroje japońskie, ponieważ ich dzień jest jednocześnie narodowym Świętem Lalki w Japonii.
Życzymy wszystkim Dzieciom,
aby ich dzieciństwo
było jak najlepsze
i aby trwało jak najdłużej!
EGZAMIN ... DZIEŃ TRZECI (i ostatni :)
- 13
EGZAMIN ÓSMOKLASISTÓW 2020/2021
- 13
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - zasady !
W dniu 25 - 26 – 27 maja 2021 r. odbędzie się egzamin ÓSMOKLASISTY! PRZYPOMINAMY :
Rodzic nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się;
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa;
Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych;
Wejście na egzamin od strony gimnazjum wg alfabetu:
8 a – godz. 8.20
8b – godz. 8.30
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m);
Dezynfekujemy ręce;
Na salę uczniowie wchodzą w maseczkach;
Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających;
Na egzamin nie wolno wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, torebek,maskotek itp.
Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą;
Pamiętaj o legitymacji szkolnej;
Uczeń używa długopisów piszących na czarno;
Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki,itd. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających;
Uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej;
Po egzaminie uczniowie nie gromadzą się, wychodzą ze szkoły.
aktualny harmonogram dowozów i odwozów
w zakładce UCZNIOWIE I RODZICE w codziennych informacjach znajdziecie aktualny harmonogram kursów autobusu szkolnego.
15 maja - Międzynarodowy Dzień Rodziny
20 września 1993 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 15 maja Międzynarodowym Dniem Rodziny.
Ustanowienie święta miało na celu skupienie uwagi na rodzinie, jej problemach i wyzwaniach.
W rodzinie tkwi prawdziwa siła każdego człowieka. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas.
Zachęcamy Państwa, aby właśnie tego dnia, zastąpić codzienny pośpiech wspólnym spędzeniem czasu z dziećmi, z Babcią, Dziadkiem, Ciocią i Wujkiem. Po prostu z całą rodziną. Wypełnijcie ten dzień rozmowami o marzeniach, zabawą na świeżym powietrzu, beztroskim uśmiechem.
Niech ten dzień będzie wyjątkowy!
zajęcia biblioteczne
Trzecioklasisci podczas zajęć czytelniczych nt. czasopism:
1
WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI KS.J.TWARDOWSKIEGO:)
Jury w składzie:
Koordynator konkursu: Pani Anna Stobiecka
Pan Witold Furmańczyk
Pan Piotr Suwald
wysłuchało i oceniło uczniów w następujący sposób:
I grupa wiekowa: uczniowie oddziałów przedszkolnych i klasa 0
I miejsce ex aequo:
Anna Witaszewska, Julia Daniel, Kornelia Łągiewczyk, Magdalena Kluska
Piecuch Jakub
Pietrzak Kinga
II grupa wiekowa: uczniowie klasy I-III
I miejsce:
Camelia Wiśniewska
II miejsce:
Antonina Winiarska
III miejsce:
Wiktoria Maniewska
Wyróżnienie:
Stanisław Budka
III grupa wiekowa: uczniowie klasy IV-VIII
I miejsce:
Zofia Kaźmierczak
II miejsce ex aequo:
Oliwia Półgrabia
Justyna Zarzycka
III miejsce:
Justyna Placek
Wyróżnienie:
Oliwier Jeliński
Zwycięskie utwory nagrane w szkolnym studio nagrań znajdą się na płycie, która będzie wydana z okazji rocznicy urodzin patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego. Podczas uroczystości zostaną wręczone dyplomy i nagrody.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie a laureatom gratulujemy wyróżnienia.
Koordynator konkursu
Anna Stobiecka
ŚWIĘTO LUDZI KSIĄŻEK - DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
"Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy."
Jan Paweł II
Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości.
Czym jest dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność?
Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność ma miejsce, kiedy osoba, z powodu swojej niepełnosprawności, traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji. Wtedy mamy do czynienia z dyskryminacją bezpośrednią. Natomiast dyskryminacja pośrednia to sytuacja, gdy pozornie neutralny przepis, kryterium lub praktyka stawiają w szczególnie niekorzystnej sytuacji osoby niepełnosprawne w porównaniu do innych osób. Ponadto jako dyskryminację uważa się wszelkie niepożądane zachowania związane z niepełnosprawnością, których celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.
W Polsce żyje ponad 4 mln osób niepełnosprawnych. Ok. 100 tys. spośród nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Vivat Polska! Vivat Konstytucja!
Zbliża się 230. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Konstytucji Trzeciego Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia apelu z udziałem publiczności, przygotowaliśmy krótki film upamiętniający to ważne wydarzenie historyczne. Zapraszamy!!!
Z okazji tego święta instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizują niemal 100 wydarzeń w całym kraju, a także na Litwie i Ukrainie.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie