ZASADY REKRUTACJI DO KLASY I

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JANISZEWICACH NA ROK SZKOLNY 2024/2025

PODSTAWA PRAWNA:

• Ustawa Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.);
          • Zarządzenie nr 1028/2024 Wójta Gminy Zduńska Wola z dnia 15 stycznia 2024r.

Do klasy pierwszej szkoły podstawowej z urzędu przyjmuje się dzieci 7-letnie zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej w Janiszewicach na podstawie zgłoszenia rodziców.

Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się dzieci 6-letnie zamieszkałe w obwodzie szkoły1 na podstawie wniosków rodziców, jeśli dane dziecko:

• korzystało z  wychowania przedszkolnego w  roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, lub
          • posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną spełniającą warunki określone w ustawie Prawo oświatowe.

Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły mogą być przyjęci do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Janiszewicach, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami.

UWAGA!

Dziecko, któremu organ wykonawczy gminy wskazał, jako miejsce realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, oddział przedszkolny w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy I tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.

Na podstawie art. 133 ust.2 i 3 ustawy Prawo Oświatowe, w postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone w Uchwale XXXII/235/2017 przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych, takie jak:

1.

Dziecko realizowało obowiązek przygotowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Janiszewicach.

Załącznik: oświadczenie, że dziecko realizowało obowiązek przygotowania przedszkolnego w placówce, do której składany jest wniosek.

32 pkt.

2.

Rodzeństwo dziecka uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Janiszewicach

Załącznik: oświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa kandydata do placówki, do której składany jest wniosek.

16 pkt.

3

Miejsce pracy rodziców znajduje się w pobliżu Szkoły Podstawowej w Janiszewicach.

Załącznik: oświadczenie, że miejsce pracy rodziców znajduje się w pobliżu szkoły.

8 pkt.

4

W obwodzie szkoły, mieszkają krewni dziecka (babcia, dziadek) wspierający rodziców w zapewnieniu mu należytej opieki.

Załącznik: oświadczenie, że krewni dziecka wspierający rodziców w zapewnieniu mu należytej opieki mieszkają w obwodzie szkoły.

4 pkt.

W przypadku dużej liczby kandydatów, którzy uzyskali taka sama ilość punktów komisja bierze pod uwagę kolejność wpływu wniosków.

DOKUMENTY:

Druk zgłoszenia/wniosku o przyjęcie do klasy I Szkoły Podstawowej w Janiszewicach dla kandydatów oraz wzory oświadczeń są do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej szkoły (adres strony www.spaniszewice.pedupage.org).

TERMINY NABORU:

• od 1 lutego 2024r. – wydawanie wniosków o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej,
          • od 1 do 23 luty 2024r. – przyjmowanie przez szkołę wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej,
          • od 26 luty 2024r. do 7 marca 2024r. – ocena formalna i merytoryczna złożonych wniosków,
          • 8 marca 2024r. opublikowanie przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych (w zakresie oceny formalnej i merytorycznej),
          • od 11 do 22 marca 2024r. – potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do szkoły w postaci pisemnego oświadczenia,
          • 29 marca 2024r. do godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.

Na podstawie Art. 161. ust.1 ustawy Prawo Oświatowe, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami, szkoła przeprowadza postępowanie uzupełniające.

• od 2 kwietnia 2024r. do 13 maja 2024r. - termin postępowania rekrutacyjnego uzupełniającego.