• REGULAMIN

• „Zjawiska fizyczne w fotografii”

Szkoła Podstawowa w Janiszewicach zaprasza uczniów klas VII i VIII do udziału
          w konkursie fizyczno – fotograficznym.

Cele konkursu:

1. Kształtowanie umiejętności dostrzegania różnorodnych zjawisk fizycznych w otaczającym świecie;

2. Rozwój kreatywnego myślenia młodzieży poprzez planowanie i obserwację zjawiska fizycznego;

3. Doskonalenie umiejętności fotografowania;

4. Prezentacja najciekawszych tematycznie zdjęć i wykorzystanie ich w nauczaniu fizyki;

5. Rozbudzanie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowania fizyką;

6. Motywowanie uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy.

Warunkiem udziału w konkursie jest dostarczenie do sekretariatu Szkoły Podstawowej w Janiszewicach WŁASNORĘCZNIE WYKONANYCH ZDJĘĆ, przedstawiających w sposób interesujący dowolnie wybrane zjawisko fizyczne dostrzeżone w otaczającym świecie, wraz z opisem.

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach:

I – Fotografia – zdjęcie pojedyncze.

II – Obserwacja zjawiska – seria zdjęć.

Fotografie (barwne lub czarno – białe) zjawisk fizycznych powinny być opatrzone:

• imieniem i nazwiskiem autora (ucznia klasy VII, VIII),
          • tytułem związanym z nazwą zjawiska,
          • krótkim opisem zjawiska (o formacie A4) oraz z podaniem miejsca i daty wykonania fotografii.

Prace należy składać do sekretariatu szkoły w formie odbitek na błyszczącym papierze
          o formacie 15 cm × 20 cm z wypełnionym formularzem zgłoszenia wg wzoru z załącznika nr 1. Jeżeli fotografia stanowiąca pracę konkursową przedstawia wizerunek osoby (osób), autor powinien dołączyć do pracy zgodę tej osoby (osób) na rozpowszechnianie wizerunku, wg wzoru podanego w załączniku nr 2.

Prace niespełniające tego warunku nie zostaną dopuszczone do konkursu.

Uczestnik może zgłosić maksymalnie dwie prace w każdej kategorii.

Punktacja stosowana na każdym etapie wynosi:

a) od 0 do 10 punktów za jakość techniczną i artystyczną odpowiednio zdjęcia (lub serii zdjęć);

b) od 0 do  8 punktów za dokonanie opisu zjawiska lub zjawisk fizycznych, jakie są przedstawione na zdjęciu (lub serii zdjęć);

c) od 0 do 5 punktów za wybór tematyki i sposobu prezentacji zjawisk fizycznych prezentowanych na zdjęciu (lub serii zdjęć).

Termin składania prac upływa dnia 5 kwietnia 2024 r

Prace nagrodzone i wyróżnione zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły, a także wyeksponowane na terenie Szkoły Podstawowej w Janiszewicach.

Prosimy uczniów biorących udział w konkursie o zachowanie negatywów lub oryginałów zdjęć cyfrowych zgłoszonych prac.

Złożenie pracy na konkurs oznacza udzielenie organizatorowi konkursu nieodpłatnej, niewyłącznej i nieograniczonej czasowo ani terytorialnie licencji na publikację pracy konkursowej na prezentacjach, wystawach i w Internecie oraz użyczenie organizatorowi nadesłanego egzemplarza pracy konkursowej (odbitki wraz z opisem) na czas nieoznaczony,
          a także udzielenie prawa do zniszczenia nadesłanego egzemplarza pracy konkursowej
          w wybranym przez organizatora czasie po rozstrzygnięciu konkursu.

Organizator konkursu nabywa własność nagrodzonych prac konkursowych oraz autorskie prawa majątkowe do nagrodzonych prac konkursowych w zakresie publicznego wystawiania, wyświetlania a także publicznego udostępniania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, a w szczególności przez publikację prac konkursowych na prezentacjach, wystawach lub w Internecie.

Informacja o zasadach przetwarzania danych osobowych znajduje się w załączniku nr 1 do regulaminu.

Serdecznie zapraszamy do udziału młodych fizyków i fotografów.

Powodzenia!

Renata Bryl