• PROCEDURA KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI

• Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MEN z 14 maja 2020r.zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, szkoła zapewnia możliwość korzystania z biblioteki szkolnej wg następującego kalendarza:

* od 25 maja do 7 czerwca - uczniowie klasy VIII,

* od 1 czerwca do 7 czerwca - wszyscy uczniowie.

UCZNIOWIE MAJĄ MOŻLIWOŚĆ KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI WG HARMONOGRAMU:

poniedziałek - wtorek - 9.00-13.30

czwartek - piątek - 9.00 - 13.30

Ze względów bezpieczeństwa w bibliotece wprowadzono szczegółowe procedury:

1. Należy zapewnić dystans przestrzenny między pracownikami (min.1,5m)
          2. Zapewnia się nauczycielom bibliotekarzom, mającym kontakt z użytkownikami, dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe) i preparatów do dezynfekcji rąk.
          3. Zużyte środki ochrony, o których mowa w ust. 2 wyrzucane są do zamykanego kosza. Obok kosza lub na nim zamieszcza się informację: „Kosz na odpady materiałów służących do dezynfekcji”.
          4. Pomieszczenie powinno być, w miarę możliwości, wietrzone.
          5. Ogranicza się do niezbędnego minimum spotkania wewnętrzne; spotkania powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości  pomiędzy osobami (min. 2 m); preferowany kontakt telefoniczny oraz mailowy.
          6. Przed rozpoczęciem pracy w bibliotece, tuż po przyjściu do szkoły obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem.
          7. Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę podczas kontaktu z uczniami i pracownikami oraz rękawice ochronne podczas udostępniania księgozbioru.
          8. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 m).
          9. Podczas pracy, regularnie często i dokładnie, myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją, znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
          10. Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.
          11. Starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa, oczu.
          12. Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, szczególnie po zakończonym dniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych, jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł czy biurka.
          13. Pracownicy obsługi, regularnie (kilka razy w ciągu dnia), będą czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
          14. Umieścić w widocznym miejscu, przed wejściem do biblioteki, informacji o maksymalnej liczbie użytkowników/ odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
          15. Zapewnić użytkownikom środki do dezynfekcji (płyny dezynfekcyjne).
          16. Ogranicza się liczebność użytkowników, adekwatnie do obowiązujących przepisów/ grup użytkowników, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.
          17. Należy pilnować, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych dystansów np. oznakowanie na podłodze.
          18. Godziny otwarcia biblioteki ustala dyrektor szkoły.
          19. Uczniom i innym osobom korzystającym z biblioteki ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych.
          20. Ogranicza się wykorzystanie multimediów.
          21. W bibliotece umieszcza się w widocznym miejscu numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych.